معرفی رشته پرستاری در کانادا

پرستاری، حرفه ای در حوزه ی مراقبت های بهداشتی است که حوزه تمرکز اصلی آن، مراقبت از افراد، خانواده ها و جوامع کمک به آنها در رسیدن به سلامت و کیفیت زندگی، و حفظ و بازیابی آن می باشد. پرستاران به واسطه ی رویکرد متفاوت مراقبت از بیماران، آموزش و حوزه ی فعالیتشان، از سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی تمایز داده می شوند. بسیاری از پرستاران در حوزه ی دستوری پزشکان، از بیماران مراقبت می کنند و این همان تصویری است که از نقش پرستار به عنوان یک ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی در جامعه ایجاد شده است. با این حال در بسیاری از مناطق جهان، خود پرستاران با توجه به سطح آموزش خود، ممکن است به صورت مستقل فعالیت نمایند.

اگر قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارید، ما در تماس باشید تا آخر اطلاعات دانشگاه ها را در اختیار شما قرار دهیم. بهتر است قبل از هر گونه تصمیم اجرایی با مشاورین حرفه ای کاناداهوم مشورت کنید. اگر قصد اقدام دارید لطفا فرم ارزیابی تحصیلی را در سایت کاناداهوم تکمیل کنید.

رشته پرستاری در کانادا

در کانادا، پرستاری حرفه ای به طور کلی در یکی از سه گروه زیر قرار می گیرد.

 • Registered Nurse -RN
 • Licensed Practical Nurse – LPN
 • Registered Psychiatric Nurse- RPN

فقط متخصصان دارای مجوز یا پروانه ی کار از نظام یا انجمن پرستاری یکی از استان های کانادا که قصد اشتغال در آنجا را دارند، می توانند عنوان «پرستار» را کسب کنند. هر استان یا منطقه مقررات مخصوص به خود را دارد که به آنها امکان حمایت از سلامت و امنیت عمومی را می دهد و پرستاران را موظف می کند تا استاندارد ها و الزامات مورد نیاز را برآورده نمایند. هیچ فرآیند جامعی در سطح ملی، برای اخذ مجوز/ پروانه ی کار برای پرستاران در کانادا وجود ندارد. هر استان فرآیند ارزیابی و نظام پرستاری مجزایی دارد.

– پرستار دارای پروانه کار (Registered Nurse)

پرستارانی که علاوه بر یک دوره ی تحصیلی 4 ساله در رشته ی پرستاری، امتحان ملی صدور مجوز را نیز می گذرانند، پرستاران دارای پروانه کار (RN ها) نامیده می شوند. پرستاران دارای پروانه کار (یا یک کمک پرستار دارای پروانه ی کار) که تحت نظر یک RN فعالیت می کنند Registered Practical Nurse نامیده می شوند. برنامه های تحصیلی این پرستاران شامل برنامه ی تئوری و بالینی در حوزه ی مراقبت های پزشکی و جراحی است.

Licensed Practical Nurse یا همان Registered Practical Nurse (در انتاریو)

LPN ها یک دوره ی تحصیلات تکمیلی معمولا دو ساله ی پرستاری را در یکی از کالج های کانادا می گذارنند. این دوره برای LPN های عمومی شامل دستورات تئوری و بالینی در بخش پزشکی و جراحی می باشد. این پرستاران زیر نیز RN ها فعالیت می کنند.

– Registered Psychiatric Nurse / پرستار روانپزشکی دارای پروانه کار

RPN ها یک دوره ی دو سال و نیمه تا 4 ساله در رشته ی پرستاری روانپزشکی را در سطح کالج یا دانشگاه به اتمام می رسانند. این دوره شامل دستورات تئوری و بالینی در حوزه ی روانپزشکی و پرستاری عمومی می باشد.

* دانشجویان یا پرستاران بین المللی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند باید واجد شرایط اپلای به عنوان یکی از عناوین RN، LPN یا RPN باشند. همه ی دانشجویانی که قبلا برای کار به عنوان پرستار ثبت نام نکرده اند، باید قبل از درخواست برای هر یک از نظام های پرستاری، حسابی برای NNAS ایجاد نمایند. بعد از دریافت نتایج ارزیابی NNAS، نظام پرستاری تعیین می کند که آیا واجد شرایط ثبت نام، ارزیابی های دیگر یا گذراندن برخی دروس دیگر هستید یا نه.

انواع عناوین مدرک پرستاری در کانادا

 • پرستار دارای پروانه کار رسمی (Registered Nurse -RN): دارای مدرک 4 ساله پرستاری
 • کمک پرستار دارای پروانه کار رسمی (RPN- Registered Practical Nurse): در انتاریو و کبک، دارای دیپلمای دو یا ساله در رشته ی کمک پرستاری
 • کمک پرستار دارای مجوز کار (LPN- Licensed Practical Nurse): در سایر استان های کانادا و ایالت متحده
 • پرستار روانشناسی با پروانه کار (RPN): فقط برای فعالیت در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا و مناطق
 • پرستار بهداشت روان (MHRN): فقط برای فعالیت در انتاریو و کبک
 • پزشک پرستار: یک RN دارای آموزش و گواهی تایید شده که می تواند وظایف بیشتری از جمله نوشتن آزمایش و تفسیر آنها و همچنین تجویز دارو را انجام دهد. این پرستاران را پرستاران ارشد می نامند.

مزایای ادامه تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

 • کسب مدرک معتبر جهانی
 • دانش عمیق در مورد آناتومی و فیزیولوژی انسان
 • آموزش های تئوری و عملی
 • انعطاف پذیری بالای شغلی
 • امکان کار در هر جای جهان ناشی از کسب دانش فراگیر در موسسات کانادایی
 • مشهور بودن دوره های لیسانس پرستاری کانادا در سطح جهانی
 • گذراندن دوره های کارورزی صنعتی
 • راحت بودن اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی در کانادا

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

بسیاری از استان های کانادا ترجیح می دهند که RNها، دارای مدرک لیسانس پرستاری باشند. در حال حاضر بسیاری از RN ها با مدرک دیپلمای سه ساله ی کالج مشغول فعالیت در رشته پرستاری هستند. انجمن پرستاری کانادا (Canadian Nurses Association) و کالج های استانی مربوطه این گروه از پرستاران را تشویق می کنند تا ادامه تحصیل داده و مدرک لیسانس خود را اخذ نمایند. در حال حاضر آموزش 4 ساله برای پرستاران دارای پروانه کار (RN) در کانادا اجباری است . با این حال برخی دانشگاه های کانادا با ارائه ی دروس در فصل تابستان، دوره ی تحصیلی خود را تسریع می کنند. RN ها می توانند در مقطع ارشد و دکترا ادامه تحصیل بدهند به علاوه با توجه به حوزه ی تحصیلی، Rn ها می تواند به پرستار ارشد یا پرستار با فعالیت های پیشرفته، کمک پرستار دارای پروانه کار تبدیل شوند. کمک پرستاران دارای مجوز کار (prn ها) را نباید با پرستاران روانپزشکی دارای مجوز کار یا با کمک پرستاران با جواز کار (lpn ها) اشتباه گرفت، این کمک پرستاران در کالج ها آموزش می بایند و بعد از دو سال مدرک دیپلما دریافت می کنند.

تحصیلات عالی رشته ی پرستاری در کانادا

در کل کانادا، 32 مدرک ارشد در رشته ی پرستاری و مجموعا 15 مدرک دکترا در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو، کبک و نوا اسکوشیا وجود دارد. برخی از موسسات دوره های آموزش از راه دور در رشته ی پرستاری را ارائه می دهند.

شرایط پذیرش برای تحصیل در رشته ی پرستاری

شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت است. عموما، داشتن مدرک فارغ التحصیلی از دبیرستان همراه با گذراندن سطح ارشد دروس انگلیسی یا فرانسه، ریاضیات، شیمی، فیزیک و بیولوژی الزامی است.

دانشگاه های برتر پرستاری در کانادا (رتبه بندی سال 2017)

 • دانشگاه تورنتو (رتبه ی 6 ام جهان)
 • دانشگاه آلبرتا (رتبه ی 16 ام جهان)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه ی 20 ام جهان)
 • دانشگاه مک مستر (رتبه ی 27 ام جهان)
 • دانشگاه مک گیل (رتبه ی 39 جهان)
 • دانشگاه اتاوا (رتبه ی 40 ام جهان)
 • دانشگاه de Montreal (رتبه ی 51 تا 100 ام)
 • دانشگاه کلگری (رتبه ی 51 تا 100 ام)
 • دانشگاه وسترن آنتاریو (رتبه ی 51 تا 100 ام)

هزینه های تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. شهریه ی رشته ی پرستاری در کانادا با توجه به استان متغیر است. هزینه ی سالیانه ی تحصیل در رشته ی لیسانس پرسترای 18,806 دلار و ادامه تحصیلات تکمیلی معادل با 12,183 دلار کانادا میباشد.

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، فرم ارزیابی تحصیلی را تکمیل فرمائید.

مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار

در حال حاضر، رشته ی پرستاری جزو مشاغل واجد شرایط از طریق نیروی متخصص فدرال در سیستم اکسپرس اینتری می باشد. کد رشته ی پرستاری در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا 3012 است. با اینکه کانادا درهای خود را به روی پرستاران آموزش یافته ی بین المللی باز کرده است، مراحل مشخصی وجود دارد که پرستاران برای اینکه بتوانند به محض ورود، کار خود را شروع کنند، باید آنها را انجام دهند. افرادی که می خواهند به عنوان پرستار در کانادا مشغول به کار شوند، باید دارای یکی از عناوین تخصصی همانند LPN، RPN یا RN باشند و شرایط و الزامات اجباری پرستاری در کانادا را برآورده نمایند. سرویس ملی ارزیابی پرستاری (NNAS)، یکی از هیئت های گسترده ی کانادایی است که ارزیابی های اولیه از پرستاران آموزش یافته ی بین المللی (IEN ها) که قصد فعالیت در کانادا را دارند، انجام می دهد. برای استفاده از این سرویس استان و منطقه ی زندگی و کار باید مشخص شود. شرایط ثبت نام در هر استان متفاوت است و افراد باید بر اساس نظام پرستاری استانی کانادا که قصد فعالیت در حرفه ی پرستاری را دارند، ارزیابی شوند. به عنوان یک IEN قبل از اینکه درخواست شما در هر یک از نظام های پرستاری در نظر گرفته شود، باید حساب ایجاد کنید. مرحله ی بعدی تصمیم گیری در مورد موقت یا دائمی بودن اقامت برای تعیین نوع مجوز کار می باشد. برنامه ی نیروی متخصص کبک برای اقامت دائم می باشد. برنامه ی نیروی متخصص فدرال نیز به پرستاران واجد شرایط کمک می کند تا بدون نیاز به یک پیشنهاد شغلی معتبر بتوانند اقامت دائم آنجا را اخذ نمایند. اقامت موقت از طریق یک مجوز کار و یک پیشنهاد شغلی معتبر بدست می آید. قبل از تایید اقامت دائم، مدارک تحصیلی ارزیابی می شوند. بعد از پذیرش مدارک، می توان به عنوان یک پرستار در کانادا ثبت نام کرد و بعد از آن برای یافتن کار پرستاری و مجوز کار اقدام نمود.

شرایط ثبت نام به عنوان یک پرستار دارای پروانه کار (متقاضیان خارجی)

برای فعالیت در حوزه ی پرستاری به عنوان یک پرستار یا کمک پرستار دارای پروانه کار، دانشجویان بین المللی باید دارای گواهی ثبت نام باشند. برای این که واجد شرایط ثبت نام باشند، باید الزامات زیر برآورده شود:

 1. مجوز کار در کانادا
 2. گذراندن دوره ی پرستاری معادل با مدرک لیسانس چهار ساله ی پرستاری (همه ی استان های کانادا) یا دیپلمای کمک پرستاری (فقط استان کبک)
 3. داشتن سابقه ی کار در رشته ی پرستاری قبل از صدور گواهی ثبت نام
 4. گذراندن NCLEX-RN یا CPNRE به ترتیب برای پرستاران و کمک پرستاران دارای پروانه کار
 5. مدارک تسلط بر زبان انگلیسی (یا فرانسه)

پرستاران آموزش یافته ی بین المللی

اگر شما یک پرستار آموزش یافته ی بین المللی در خارج از کانادا هستید، باید دوره های آماده سازی برای ثبت نام به عنوان پرستار را بگذارنید. این دوره ها مهارت های بالینی و دانش مورد نیاز برای برآورده کرن شرایط حرفه ای تنظیم شده از نظام های پرستاری را ارائه خواهند نمود. به محض تکمیل این دوره، تایید اتمام دوره به عنوان مدرک واجد شرایط بودن به نظام پرستاری مد نظر ارسال می شود.

حقوق پرستاران در کانادا

با توجه به جدیدترین آمار، بالاترین میانگین دستمزد ساعتی برای این رشته در شهر ادمونتون، آلبرتا معادل با 41.90 دلار و پایینترین میانگین دستمزد در شهر مونترآل کبک با 29.00 دلار در ساعت می باشد. درآمد سالیانه ی پرستاری در کانادا بین 65,000 تا 75,000 دلار متغیر است.

وظایف پرستاران در کانادا

 • ارزیابی بیمار به منظور تعیین مداخلات صحیح پرستاری
 • مدیریت داروها و درمان
 • انجام یا نظارت بر تجهیزات و وسایل پزشکی
 • کمک به جراحی و سایر روال های پزشکی

نظام های پرستاری استان های مختلف کانادا

برای مشاهده ی جزئیات شرایط مورد نیاز هر استان می توانید به وبسایت های مجزای نظام پرستاری هر استان مراجعه نمایید.

 

شروع پروسه تحصیل در کانادا با تکمیل فرم ارزیابی در سایت کاناداهوم

درباره کانادا
هزینه تحصیل در کانادا
مدارک لازم برای پذیرش و ویزای کانادا
ویزای تحصیلی کانادا
سوالات متداول
سیستم آموزشی کانادا
کار دانشجویی در کانادا
انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا
دوره زبان در کانادا
رشته های پرطرفدار
دوره های تحصیل در کانادا
اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل
تحصیل فرزندان و مدرسه در کانادا
تحصیل در کالج های کانادا
استخدام مشاور قانونی
دانشگاه های کانادا
بورس تحصیلی در کانادا
ویزای همراه و فرزندان جهت تحصیل در کانادا
پزشکی و پیراپزشکی در کانادا
بیمه درمانی دانشجویان

به این خدمات علاقه‌مندید؟

تحصیل در کدام استان کانادا؟

بسته به استان محل تحصیل شما، قوانینی برای اقامت کانادا پس از تحصیل وجود دارد. شرایط هر یک از استان‌های کانادا را در صفحه مربوط به آن استان مطالعه بفرمائید.

تحصیل در استان پرنس ادوارد
تحصیل در استان آلبرتا
تحصیل در استان نیوبرانزویک
تحصیل در استان انتاریو
تحصیل در استان ساسکاچوان
تحصیل در استان نوااسکوشیا
تحصیل در استان کبک
تحصیل در استان مانیتوبا
تحصیل در استان نیوفاندلاند و لابرادور