معرفی رشته ی ام بی ای در کانادا

ام بی ای (MBA)، مخفف عبارت Master of Business Administration معادل با مدرک ارشد مدیریت کسب و کار / ارشد مدیریت بازرگانی یا ارشد مدیریت تجارت می باشد. MBA از مدارک شناخته شده در سطح بین المللی می باشد و مناسب افرادِی است که متقاضی سمت های مدیریتی در بخش های عمومی، دولتی، خصوصی، صنعتی و یا سایر بخش ها هستند. دروس اصلی این دوره، حوزه های مختلف کسب و کار از جمله حسابداری، امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت عملیات مرتبط با استراتژی و تجزیه تحلیل را تحت پوشش قرار می دهد. MBA یک مدرک نهایی است، یعنی هم در زمینه های دانشگاهی و هم در زمینه های حرفه ای حوزه ی کسب و کار بالاترین مدرک می باشد. بیشتر دانشجویان MBA یک زمینه ی تخصصی را برای تحصیل خود انتخاب کرده و تقریبا یک سوم واحدهای تحصیلی خود را در این زمینه بر می گزینند. در حال حاضر بیزنس اسکول ها، دوره های MBA را در انواع مختلف از جمله دوره های تمام وقت، پاره وقت، اجرایی و از راه دور ارائه می کنند. رشته بیزینس در کالج ها و دانشگاه های کانادایی بسیاری تدریس میشود.

MBA در کانادا

کشور کانادا اولین کشور میان کشورهای خارج از آمریکا و از کشورهای های پیشرو جهان در زمینه ی ارائه دوره های MBA برای دانشجویان داخلی و بین المللی می باشد. تحصیل در کانادا سالیانه بیش از ۲۰۰ هزار علاقه مند را راهی این کشور پهناور میکند. بیش از 175 موسسه و کالج فنی و حدود 92 دانشگاه در کانادا انواع وسیعی از برنامه های آموزشی، حرفه ای MBA را ارائه می کنند. این کشور بازار کار بزرگ (در واقع دارنده ی چهارمین بازار کار بزرگ جهان در زمینه ی ارائه ی فرصت های شغلی) برای فارغ التحصیلان رشته ی MBA دارد. دوره های ام بی ای کانادا معمولا از طریق کارورزی، دوره های کو-آپ (Co-op)، سرتیفیکیت های حرفه ای و حوزه های تخصصی تقویت می شوند. دانشجویان دوره های MBA کانادا، علاوه بر گذراندن دروس تئوری کسب و کار بر مهارت های رهبری و مدیریتی، مسئولیت های اجتماعی مشترک، نوآوری های پایدار و تجارت بین المللی نیز تمرکز می کنند. شهر مونترآل کانادا برترین شهر دانشجویی جهان در شاخص QS و در زمینه ی ارائه ی دوره های MBA می باشد. از نظر هزینه نیز دوره های ام بی ای در کانادا نسبت به مشابه همان دوره در آمریکا مقرون به صرفه تر می باشند.

 

مزایای تحصیل در رشته ی MBA

تحصیل در رشته ی ام بی ای مزایای مختلفی برای دانشجویان دارد. یکی از مزیت های بارز MBA این است که دانشجویان کارشناسی از رشته های مختلف (به غیر از رشته های مدیریت) قادر به ادامه تحصیل و فعالیت در این زمینه هستند. مزیت مهم دیگر تحصیل در MBA این است که حقوق حقوق فارغ التحصیلان دوره هایMBA بسیار بالاتر از حقوق کارمندانی با سایر مدرک ارشد می باشد. به علاوه این رشته فرصت های شغلی بسیاری را برای افراد در سراسر دنیا فراهم می کند و از طریق این مدرک فرد با شبکه ی گسترده ی تجارت جهانی ارتباط برقرار می کند. بسیاری از افراد این رشته را فرصت خوبی برای درآمدزایی بیشتر و رسیدن به موقعیت های عالی در نظر می گیرند.

 

انواع دوره های MBA در کانادا

دوره های تمام وقت- دوره های پاره وقت- دوره های صبح و عصر (مختص شاغلین/ قبل و یا بعد از کار)-دوره های فشرده – دوره های دو مدرکی MBA مشترک با رشته های حقوق (JD) و بهداشت (MD)- دوره های EMBA (مدیریت اجرایی)- دوره های IMBA (مدیریت بین المللی) MBA/ دوره های کو-آپ (Co-op) و دوره های MAB در حوزه ی مدیریت تکنولوژی/ فناوری و نوآوری (MBA-MTI)/ توسعه ی اقتصاد جوامع (MBA-CED)/ هنر و هنرهای زیبا (Master of Fine Arts MBA-)/ دوره های MBA با مدرک CFA (تحلیلگر خبر مالی و سرمایه گذاری)

 

شرایط تحصیل در رشته ی MBA کانادا

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره های MBA کانادا را دارند، معمولا باید دارای شرایط زیر باشند:

 • مدرک لیسانس (چهار ساله) از یک دانشگاه معتبر
 • حداقل 2 سال تجربه ی کار حرفه ای (به جز برخی از بیزنس اسکول ها)
 • مدرک GMAT با حداقل نمره ی 500 یا مدرک GRE با نمرات معادل
 • مدرک زبان (آیلتس/ تافل و یا مدارک مشابه)

* پذیرش در دوره های MBA اکثر بیزنس اسکول های کانادا نیازمند برآورده کردن حداقل معدل GPA‌ بین 3.0 و 3.5‌ (B) یا 70٪ به بالا می باشد. تحصیل در رشته ی مدیریت اجرایی (EMBA) برخی از بیزنس اسکول ها نیاز به مدرک لیسانس ندارد و فرد با داشتن سابقه ی کار کافی در سمت های مدیریتی ممکن است واجد شرایط پذیرش باشد.

 

ده بیزنس اسکول برتر کانادا در زمینه ی ارائه ی دوره های MBA (گزارش QS از 250 بیزنس اسکول برتر جهان در سال 2017)

 1. بیزنس اسکول روتمن (Rotman)
 2. بیزنس اسکول ایوی (Ivey)
 3. بیزنس اسکول اسمیث (Smith)
 4. بیزنس اسکول دزوتل (Desautels)
 5. بیزنس اسکول شولیش (Schulich)
 6. بیزنس اسکول سوادر (Suader)
 7. بیزنس اسکول اچ ای سی مونترآل (HEC Montreal)
 8. بیزنس اسکول آلبرتا
 9. بیزنس اسکول هاسکاینی (Haskayne)
 10. بیزنس اسکول تلفر (Telfer)

تحصیل در رشته ی MBA بدون سابقه ی کار

با اینکه یکی از شرایط اولیه ی تحصیل در رشته ی MBA داشتن سابقه ی کار است اما برخی از بیزنس اسکول های کانادا از جمله بیزنس اسکول Odette، Edwards و Goodman، دانشجویان بدون تجربه و سابقه ی کار را نیز پذیرش می کنند.

مدت زمان دوره های MBA در کانادا

مدت زمان دوره های استاندارد MBA (تمام وقت) کانادا بین 10 ماه تا 28 ماه متغیر هستند.

 

شهریه ی دوره های MBA کانادا

شهریه ی دوره های ام بی ای در کانادا با توجه به نوع MBA، مدت زمان دوره و بیزنس اسکولی که قصد تحصیل در آنجا را دارید، متفاوت است. به طور میانگین نرخ هزینه ی شهریه ی سالینه دوره های MBA در کانادا بین ۲۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ دلار متغیر است.

 

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان MBA در کانادا

کانادا کشوری با اقتصاد پایدار و محیط مناسب در زمینه ی تجارت و کسب و کارهای جهانی می باشد و رتبه ی بالایی در زمینه ی داشتن کارفرمایان برجسته در بخش های مختلف کسب و کار دارد. گزارش های آماری اظهار دارند که تقریبا 95٪ دانشجویانی که مدرک MBA را از بیزنس اسکول های کانادا اخذ کرده اند، در مدت زمانی کمتر از 6 ماه پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار می شوند. به خصوص افرادی که در زمینه هایی همانند کارآفرینی، تجارت بین المللی و یا مدیریت تخصص دارند، موفق تر نیز می باشند. گروه اصلی فرصت های شغلی برای دارندگان مدارک MBA در کانادا به شرح زیر می باشد:

 • مشاغل حقوقی
 • مشاغل مشاوره ای و حسابداری
 • آموزش های دانشگاهی در همه ی حرفه های مرتبط به بهداشت
 • مدیریت و مشاغل اجرایی ارشد در شرکت های پیشرو
 • مشاغل مدیریتی
 • مشاغل دولتی کانادا
 • مشاغل دانشگاهی
 • مشاغل مدیریتی در مجلات، نشریات، رسانه های چاپی و الکترونیکی

* بیشترین تقاضای شغی برای دارندگان مدرک MBA‌در کانادا در حوزه های زیر می باشد:

 • مدیریت محصول
 • بازاریابی
 • مدیریت پروژه
 • مدیریت فروش
 • فروش حرفه ای
 • مدیریت اجرایی
 • مدیریت فنی

 

مجوز کار برای فارغ التحصیلان (PGWPP) دوره های MBA

دانشجویانی که از یک دوره ی 1 ساله ی MBA (همانند بیزنس اسکول Ivey) فارغ التحصیل می شوند یک مجوز کار یک ساله، و دانشجویانی که از یک دوره ی 2 ساله فارغ التحصیل می شوند یک مجوز کار سه ساله برای کار در کانادا دریافت می کنند. به علاوه افراد حرفه ای پس از یک سال کار تمام وقت در کانادا می توانند برای اقامت دائم اپلای کنند. این موضوع فرصت خوبی را برای افرادی که قصد اقامت طولانی مدت در کانادا پس از تحصیل دارند، فراهم می کند.

 

حقوق فارغ التحصیلان دوره های MBA در کانادا

حقوق فارغ التحصیلان دوره های MBA در کانادا بین 76 هزار تا 148 هزار دلار در سال متغیر است. بالاترین حقوق مربوط به فارغ التحصیلان رشته های EMBA‌ مدیریت اجرایی می باشد. در کنار داشتن مدرک ام بی ای فاکتورهای دیگری نیز حقوق آینده ی فارغ التحصیلان این رشته را تحت تاثیر قرار می دهد:

 • کل سابقه ی کار دانشجو
 • داشتن ثبات شغلی در طولانی مدت (باقی ماندن ثابت در یک سمت شغلی)
 • شهرت موسسه و بیزنس اسکولی که مدرک MBA از آنجا اخذ شده است.
 • صنعت و حوزه ای مورد ترجیح برای یافتن شغل
 • میزان تقاضا و تامین شغل مورد نظر
 • موقعیت کارفرمایان

 

رشته ی DBA

رشته ی DBA مخفف عبارت Doctor of Business Administration یک مدرک دکترای پژوهش محور است در حوزه ی مدیریت کسب و کار می باشد. این مدرک معادل با پی. اچ. دی مدیریت تجارت و بازرگانی می باشد. دوره ی DBA به طور کلی برای متخصصان کسب و کار که در زمینه ی رشته ی خود تجربه دارند و دارای یک مدرک در رشته های تحصیلی مرتبط به تجارت می باشند، ارائه می شود. مدت زمان عادی یک دوره ی تمام وقت D.B.A ، چهار سال می باشد. داوطلبین دوره های DBA در بیزنس اسکول های کانادا باید حداقل دارای یک مدرک MBA، یک مدرک ارشد در رشته های مرتبط به تجارت و بازرگانی و یا مدارک ارشد معادل باشند. برخی از حوزه های تحصیلی موفق DBA در بیزنس اسکول های کانادا مسئولیت پذیری اجتماعی مشارکتی، تجارت بین المللی، جهانی سازی، اخلاق، مدیریت زنجیره ی تامین، کارآفرینی، تمدیریت یا رهبری تاثیر اجتماعی می باشند.

 

اگر قصد تحصیل در رشته MBA در کانادا را دارید، با مشاورین کاناداهوم مشورت کنید تا این مسیر را برای شما هموار سازند. تماس با کاناداهوم آِغاز این راه است.

درباره کانادا
هزینه تحصیل در کانادا
مدارک لازم برای پذیرش و ویزای کانادا
ویزای تحصیلی کانادا
سوالات متداول
سیستم آموزشی کانادا
کار دانشجویی در کانادا
انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا
دوره زبان در کانادا
رشته های پرطرفدار
دوره های تحصیل در کانادا
اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل
تحصیل فرزندان و مدرسه در کانادا
تحصیل در کالج های کانادا
استخدام مشاور قانونی
دانشگاه های کانادا
بورس تحصیلی در کانادا
ویزای همراه و فرزندان جهت تحصیل در کانادا
پزشکی و پیراپزشکی در کانادا
بیمه درمانی دانشجویان

به این خدمات علاقه‌مندید؟

تحصیل در کدام استان کانادا؟

بسته به استان محل تحصیل شما، قوانینی برای اقامت کانادا پس از تحصیل وجود دارد. شرایط هر یک از استان‌های کانادا را در صفحه مربوط به آن استان مطالعه بفرمائید.

تحصیل در استان پرنس ادوارد
تحصیل در استان آلبرتا
تحصیل در استان نیوبرانزویک
تحصیل در استان انتاریو
تحصیل در استان ساسکاچوان
تحصیل در استان نوااسکوشیا
تحصیل در استان کبک
تحصیل در استان مانیتوبا
تحصیل در استان نیوفاندلاند و لابرادور