02

آوریل
2019

گزارشی از اکسپرس انتری در فصل نخست ۲۰۱۹

Posted By : کاناداهوم/ 383

اولین فصل سال ۲۰۱۹ را در حالی پشت سر گذاشتیم که این فصل رسما نسبت به فصل اول سال ۲۰۱۸ بسیار پربار تر بود؛ در این فصل مجموعا ۲۱۲۰۰ دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری صادر شد تا آنها بتوانند برای اقامت دائم کانادا تقاضای خود را ارائه کنند. این رقم نسبت به فصل نخست سال ۲۰۱۸ حاکی از افزایش ۳۷۰۰ نفری است.

در سال ۲۰۱۸ مجموعا ۸۹۸۰۰ دعوتنامه جهت تقاضا (ATA) صادر شد. این تعداد دعوتنامه از آغاز سیستم اکسپرس انتری در سال ۲۰۱۵ تا کنون بی سابقه بوده است. امسال هم قرار است از طریق برنامه سه ساله مهاجرت این رقم از این هم فراتر رود. قرار است از امسال تا سال ۲۰۲۱ به تعداد دعوتنامه ها افزوده شود تا نهایتا در سال ۲۰۲۱ مجموعا ۳۵۰ هزار دعوتنامه صادر شد. این بدین معنی است که ممکن است تعداد دعوتنامه های صادره در سال جاری نسبت به سال پیش افزایش یابد.

پایین ترین حد نصاب CRS از سال ۲۰۱۷

دولت کانادا از سیستم اکسپرس انتری برای انتخاب متقاضیان اقامت دائمی که واجد شرایط یکی از سه برنامه مهاجرت کاری فدرال هستد استفاده می کند. این سه برنامه عبارت اند از :Federal Skilled Worker Program, Federal Skilled Trades Program و Canadian Experience Class. پروفایل های اکسپرس انتری بر اساس سرمایه انسانی، قابلیت انتقال مهارت ها و عوامل اضافی ارزیابی و امتیازدهی می شوند. به این پروفایل ها امتیازی موسوم به امتیاز سیستم جامع رتبه بندی داده می شود. این امتیاز که مجموعا ۱۲۰۰ امتیاز است رتبه ی متقاضی اکسپرس انتری را در صف انتظار تعیین می کند.

اکسپرس انتری و برنامه مهاجرت استانی

همانطور که همراهان گرامی کاناداهوم مطلع هستند، دولت کانادا به طور مرتب از صف انتظار متقاضیانی را انتخاب می کند که بیشترین امتیاز را دارند و از آنها دعوت می کند تا برای اقامت دائم تقاضا ارائه کنند. سال جاری میلادی در حالی آغاز شد که در نخستین پذیرش آن بیشترین تعداد دعوتنامه طی چهار سال اخیر صادر شد.

در اولین فصل سال جاری میلادی حد نصاب امتیاز سیستم جامع رتبه بندی با CRS به ۴۳۸ رسید که از آخرین فصل سال ۲۰۱۷ که CRS تا ۴۳۶ رسید پایین ترین حد نصاب بوده است. حداقل امتیاز سیستم جامع رتبه بندی (یا به عبارتی حد نصاب آن) به امتیازی گفته می شود که متقاضی باید دارا باشد تا بتواند طی یک پذیرش برای تقاضا جهت اقامت دائم انتخاب شود. تمامی متقاضیانی که در صف انتظار اکسپرس انتری هستند و امتیازشان بالاتر از حد نصاب یا حداقل امتیاز سیستم جامع رتبه بندی است طی پذیرش های متوالی اتنخاب می شوند و برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوتنامه دریافت می کنند.

فصل نخست سال جاری در حالی به پایان رسید که حداقل امتیاز سیستم جامع رتبه بندی به ۴۵۲ رسید. کاهش و افزایش امتیازها را می توان با در نظر گرفتن فاصله زمانی بین پذیرش ها تفسیر کرد. اگر بین پذیرش ها فاصله کمی وجود داشته باشد طبیعتا پروفایل های کمتری وارد صف انتظار اکسپرس انتری شده اند که این بدین معنی است  متقاضیانی که امتیازات بالایی دارند وارد صف انتظار می شوند و در نتیجه حداقل امتیاز هنگام برگزاری پذیرش کاهش می یابد.

از دیگر عواملی که بر کاهش یا افزایش حداقل امتیاز سیستم رتبه بندی تاثیر می گذارد حجم پذیرش هاست. آنگونه که اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی اعلام کرده است، قرار است طی سال جاری دعوتنامه های بیشتری صادر شود و طبیعتا حجم پذیرش ها افزایش می یابد و این خواه ناخواه بر حداقل امتیاز سیستم جامع رتبه بندی تاثیر خواهد گذاشت.

استان های کانادا در فصل نخست سال جاری به طرز استثنائی فعال بودند؛ طی این مدت، استان ها انتاریو، ساسکاچوان، منیتوبا و سایر استان ها برای انتخاب متقاضیان اکسپرس انتری از برنامه های مهاجرت استانی استفاده کرده اند. متقاضیانی که از طرف استان یا ناحیه ای انتخاب می شوند در سیستم جامع رتبه بندی ۶۰۰ امتیاز اضافی تعلق می گیرد.

مسیر مهاجرتی اولولیت های سرمایه انسانی استان انتاریو در نخستین فصل سال جاری میلادی بزرگترین پذیرش خود را برگزار کرد و طی آن ۱۴۹۳ اعلامیه تمایل برای متقاضیان اکسپرس انتری که امتیاز سیستم جامع رتبه بندی شان بین ۴۳۹ تا ۴۴۸ بود صادر کرد.

برنامه مهاجرت استانی استان انتاریو برای انتخاب متقاضیان در صف انتظار اکسپرس انتری به دنبال متقاضیانی می گردد که واجد معیارها و شرایط خاص مسیر مهاجرتی اولویت های سرمایه انسانی یا هر مسیر مهاجرتی اکسپرس انتری انتاریو هستند. استان های دیگر نظیر ساسکاچوان، نوا اسکوشیا، منیتوبا و پرینس ادوارد آیلند هم پذیرش هایی را طی فصل نخست سال جاری برگزار نمودند.   

 


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.