19

مه
2019

کدام استان های کانادا سریع ترین رشد جمعیت را در طول دهه های اخیر داشته اند؟

Posted By : کاناداهوم/ 340

طبق گزارشی که شورای اقتصادی استان های آتلانتیک (Atlantic Provinces Economic Council) انجام داده است، استان های پرینس ادوارد آیلند، نوا اسکوشیا و نیو برانزویک طی دهه های اخیر بیشترین رشد ناشی از مهاجرت را داشته اند. این سه استان کانادا که مجموعا به آنها استان های Maritime کانادا گفته می شود طی سال های اخیر در کانون توجه مهاجران دارای مهارت و خانواده های آنها بوده اند.  

با پیرتر شدن جمعیت و نیروی کار کانادا، و کاهش نرخ باروری، مهاجرت یک عامل کلیدی در وارونه کردن این فرایند است. این گزارش همچنین اعلام کرده است که تاکید بر مهاجرت همراه با کاهش سکنه ی این استان ها بر اثر مهاجرت کاری به سایر نقاط دیگر کانادا باعث افزایش جمعیت این استان های سه گانه شده است که از سال ۱۹۹۱ تا کنون بی سابقه بوده است.

برنامه های مهاجرت استانی؛ دروازه ی ورود تازه واردان به کانادا

جمعیت استان پرینس ادوارد آیلند که به اختصار PEI نامیده می شود از سال ۲۰۱۶ یعنی طی بازه زمانی دو ساله رشد چشمگیری داشته است؛ سالانه تقریبا دو درصد به جمعیت این استان افزوده شده است. این گزارش گفته است که نرخ خالص مهاجرت عامل اصلی این رشد جمعیت بوده است که البته با توجه به جمعیت این استان ها، استقبال از این تعداد مهاجر بی نظیر و فوق العاده است.

نوا اسکوشیا اما طی همین بازه زمانی دو ساله یعنی از ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ کمتر از یک درصد یعنی ۰.۸ درصد رشد جمعیت داشته است. و سومین استان یعنی نیو برانزویک نیز با افزایش ۰.۵ درصدی در جمعیت خود طی همین بازه زمانی کوتاه دو ساله روبرو بوده است که البته از اوایل دهه ۹۰میلادی تا کنون بالترین رشد جمعیت برای این استان محسوب می شود.  

از این ها که بگذریم، و نگاه خود را به استان نیوفاندلند و لابرادور بیندازیم اوضاع چندان مناسب نیست چرا که این استان تنها استان آتنلانتیک کانادا است که نرخ رشد جمعیت آن منفی است و سالانه 0.2 درصد از جمعیت خود را از دست داده است.

آنگونه که این گزارش اعلام کرده است بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ برنامه های مهاجرت استانی استان های آتلانتیک کانادا 22 هزار تازه وارد را به این مناطق کشانده است و می توان گفت که این برنامه ها دروازه های ورود مهاجران تازه وارد به این مناطق محسوب می شوند.

برنامه های مهاجرت استانی یا به اختصار PNP به استان های کانادا اجازه می دهند سالانه تعداد معینی از متقاضیان واجد شرایط مهاجرت کاری را بر حسب نیاز بازار کار خود برای اقامت دائم انتخاب کنند. از سوی دیگر، Atlantic Immigration Pilot که دو سال پیش برای جذب فارغ التحصیلان بین المللی به این مناطق کانادا از آن رونمایی شد از اواخر سال ۲۰۱۷ تا کنون ۱۶۰۰ مهاجر جدید را جذب این استان های کانادا کرده است.

این پایلوت مهاجرتی مسیر اقامت دائم را برای کارگران خارجی که از طرف کارفرمای داخل یکی از استان های آتلانتیک در شغلی استخدام شده اند تسریع می کند. در انتها اما این گزارش به این نکته هم اشاره کرده است که این اعداد و ارقام گرچه در ظاهر بسیار نویدبخش هستند اما هنوز باید منتظر ماند و دید که آیا استان های پرینس ادوارد آیلند، نوا اسکوشیا و نیوفانلند و لابرادور می توانند این ارقام را حفظ کنند یا خیر.

 


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.