07

جولای
2020

هجوم مهاجران از آمریکا به کانادا

Posted By : کاناداهوم/ 80

هجوم مهاجران از آمریکا به کانادا

۱۶ تیر ۱۳۹۹

اخبار, اخبار مهاجرت در

آمریکا به تازگی جشن استقلال خود را در 4 جولای جشن گرفته است و به همین مناسبت بد نیست نگاهی بیندازیم به روند مهاجرت به کانادا از ایالات متحده آمریکا طی سال های اخیر. یبش از 10000 نفر از ساکنان آمریکا در سال 2019 از طریق سیستم اکسپرس انتری به همسایه شمالی خود یعنی کانادا مهاجرت نموده اند. بدین ترتیب آمار مهاجرت از آمریکا نسبت به سال 2015 حاکی از افزایش 600 نفری است. گفتنی است سیستم اکسپرس انتری سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، مشاغل دارای مهارت و تجربه ی کانادایی از سراسر جهان بر پایه ی امتیازات و معیارها مهاجر جذب می کند. کاندیدها بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای متقاضیانی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها ITA (دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود. برای ورود در صف انتظار اکسپرس انتری داشتن پیشنهاد کار الزامی نیست.
علیرغم شیوه کرونا و اعمال محدودیت ها، پذیرش های اکسپرس انتری همچنان برگزار می شوند.
نگاهی به مهاجرت نیروی کار ماهر از آمریکا به کانادا
با اینکه اکسپرس انتری راه اصلی اخذ اقامت دائم کانادا برای نیروی کار ماهر است اما چندین گزینه ای دیگر هم وجود دارند که باعث جذب نیروی کار ماهر آمریکایی به کاناداست. بارزترین این مسیرهای مهاجرتی برنامه مهاجرت استانی است. به موجب قانون اساسی کانادا مهاجرت حوزه مشترک دولت های فدرال و استانی کاناداست و در عین جال قانون اساسی به دولت فدرال قدرت بیشتری می دهد. تمام استان ها و مناطق کانادا به غیر از کبک برنامه های مهاجرتی خود را اداره می کنند. کبک سیستم اسکیلد ورکر خاص خود را دارد.
هر یک از استان ها و مناطق کانادا معیارهای گزینشی خود را دارند و مسیرهای مهاجرت استانی خود را بر اساس نیازهای بازار کار خود مبتنی می کنند. اسکیلد ورکر آمریکایی هم می تواند از طریق برنامه مهاجرت استانی اقامت دائم کانادا کسب کند. با اینکه اطلاعات برخی از این افراد در داده های اکسپرس انتری موجود است اما از آنجا که بخشی از مهاجران برنامه مهاجرت استانی همه ساله از طریق اکسپرس انتری رسیدگی می شود داده های موجود تصویر کاملی از تمام اسکیدورکرهای آمریکایی که از طریق برنامه مهاجرت استانی و نیز سایر مسیرهای اقامت دائم به کانادا آمده اند به دست نمی دهد. از این رو احتمال زیادی وجود دارد که تعداد واقعی اسکیدورکرهایی که در سال 2019 از آمریکا به کانادا آمده اند بسیار بیشتر از 10000 نفری باشد که از طریق اکسپرس انتری به کانادا مهاجرت کرده اند.
چرا مهاجرت به کانادا از آمریکا در حال افزایش است؟
این مساله دلایلی گوناگونی دارد که در ادامه آنها را مرور می کنیم.
اول اینکه اکسپرس انتری از زمان رونمایی در سال 2015 تا کنون نقش مهمی در سیستم مهاجرت نیروی کار کانادا ایفا کرده است. با اینکه در آن سال (2015) تنها 26000 نفر دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم کانادا دریافت کردند امروز شاهد افزایش این رقم به سالانه 85000 نفر هستیم. با توجه به اینکه نیروی کار ماهر آمریکایی به خاطر تسلط بر زبان انگلیسی، تحصیلات بالا و سابقه کار هنگام ارائه پروفایل اکسپرس انتری دارای مزیت رقابتی است، تعداد بالایی از نیروی کار امریکایی قادر به دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری است.
دوم اینکه، کانادا همچنین در سال 2017 Global Skills Strategy را راه اندازی کرد تا به کارفرمایان کانادایی کمک کند استعدادهای خارجی را راحت تر جذب کنند. یکی از مولفه های کلیدی این استراتژی Global Talent Stream است که کارفرمایان کانادایی را قادر می سازد طی یک ماه نیروی کار خارجی ماهر در بخش تکنولوژی را به کانادا بیاورند. بخشی از نیروی کار خارجی که از این طریق وارد کانادا می شود آمریکایی است.
و دلیل سوم اینکه در رابطه با سیاست های مهاجرتی آمریکا در حال حاضر عدم قطعیت های زیادی وجود دارد. با اینکه نیاز به نیروی کار خارجی در آمریکا رو به افزایش است، سیستم سیاسی آمریکا اصلاحات مهاجرتی را دشوار ساخته است. بدین ترتیب بسیاری اتباع خارجی که در آمریکا کار می کنند تصمیم گرفته اند به اقامت دائم کانادا دست یابند.
چگونه از آمریکا پروفایل اکسپرس انتری ارائه کنیم؟
اگر در آمریکا هستید و مایل به مهاجرت به کانادا، اکسپرس انتری فرایند بسیار ساده ای پیش رویتان خواهد بود:
مرحله 1: ابتدا باید ببینید که آیا واجد شرایط برنامه های اکسپرس انتری هستید یا خیر. اگر قبلا هیچ سابقه کاری در کانادا نداشته اید برنامه اسکید ورکر فدرال عملی ترین گزینه پیش رویتان خواهد بود.
مرحله 2: پروفایل اکسپرس انتری ارائه کنید. بخشی از این فرایند این است که تمام متقاضیان (حتی اگر زبان انگلیسی زبان مادری شان باشد) باید در آزمون زبان تعیین شده توسط اداره مهاجرت کانادا شزکت نمایند. مولفه کلیدی دیگر این مرحله ارزیابی مدارک تحصیلی است.
مرحله 3: وقتی وارد صف انتظار اکسپرس انتری شدید باید ببینید آیا دعوتنامه برای تقاضا حهت اقامت دائم (ITA) دریافت می کنید یا خیر. پذیرش های اکسپرس انتری هر دو هفته یک بار برگزار میشوند. مزیت دیگر ورود در صف انتظار اکسپرس انتری این است که شما شانس مهاجرت خود را افزایش می دهید چرا که استان ها و مناطق می توانند پروفایل شما را بازبینی کنند و از طریق برنامه مهاجرت استانی خود برای شما دعوتنامه بفرستند.
مرحله 4: اگر دعوتنامه دریافت کردید تقاضای اقامت دائم ارائه کنید. اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا درخواست های اقامت دائم را طی شش ماه رسیدگی خواهد کرد.  

5
/
5
(
2

votes
)

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

مطالب مرتبط:
افزایش مهاجرت بین المللی در کانادا
رقابت انتاریو با استان های دیگر برای جذب مهاجران ماهر در سال 2019
کانادا در ماه ژانویه آغوش خود را به روی ۴۰۰۰۰ مهاجر گشود
اکثر کانادایی ها هنوز نسبت به پدیده مهاجرت و مهاجران دید مثبتی دارند
مهاجرت، مشارکت بیشتر کانادایی ها در بازار کار و شکوفایی کانادا را به همراه دارد
احمد حسین: سخن گفتن از اثرات مثبت مهاجران و پناهندگان بهترین سلاح بر علیه ترس است
مزیت بی سابقه مهاجرت برای استان های کانادا
اکثریت کانادایی ها: جذب مهاجر آنقدرها هم زیاد نیست
مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۰؛ سالی پربار برای مسیرهای استانی و منطقه ای
مهاجرت به کانادا بعد از کرونا؛ پدیده ای همچنان ارزشمند

۱۶ تیر ۱۳۹۹


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.