13

نوامبر
2020

رکوردشکنی کاهش زاد و ولد در کانادا؛ اهمیت مهاجران

Posted By : کاناداهوم/ 58

رکوردشکنی کاهش زاد و ولد در کانادا؛ اهمیت مهاجران

۲۲ آبان ۱۳۹۹

اخبار, اخبار مهاجرت در

طبق داده های جدید Statistics Canada سال گذشته نرخ زاد و ولد در کانادا کاهش چشمگیری داشته است. کاهش زاد و ولد یکی از دلایل اصلی اعلام برنامه سطوح چندگانه مهاجرت برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ است؛ طبق این برنامه کانادا قصد دارد از ابتدای سال ۲۰۲۱ سالانه ۴۰۰ هزار مهاجر جذب کند.
در سال ۲۰۱۹، نرخ باروری هر زن در طول حیات بارور بودنش برابر با ۱٫۴۷ زایمان بوده است؛ این در حالیست که جمعیت ها برای بقا، نیاز دارند که هر زن حداقل ۲٫۱ زایمان موفق داشته باشد. کانادا از سال ۱۹۷۱ تا کنون به این مرز نزدیک نشده است. این بدان معناست که تعداد نوزادانی که در کانادا به دنیا می آیند برای جایگزین شدن افرادی که می میرند کافی نیست.
سال گذشته ۳۷۲,۰۳۸ نوزاد در سراسر کانادا (به غیر از یوکان) به دنیا آمد. نسبت نوزادان پسر با ۵۱٫۳ درصد اندکی بالاتر بود و این با روند سال های گذشته مطابقت دارد. اینکه آیا همه گیری کرونا نقشی در کاهش زاد و ولد داشته است یا خیر در تابستان ۲۰۲۱ (بین ماه های جولای و آگوست) مشخص خواهد شد چرا که در این دوره معمولا نرخ زایمان بیشتر است.
در گزارشی آمده است که “از آغاز همه گیری کرونا این امکان وجود دارد که نرخ زاد و ولد در کانادا با تغییر مواجه شده باشد. علاوه بر این اگر قرار بود سطح مهاجرت کاهش یابد نرخ باروری برای حفظ رشد جمعیت اهمیتی بیش از پیش می یافت.”
سال ۲۰۱۹ نزدیک ۸۰ درصد رشد جمعیت کانادا به خاطر مهاجرت بوده است. وقتی به داده های اول جولای ۲۰۱۸ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ نگاهی بیندایم می بینیم که افزایش طبیعی جمعیت ۸۵, ۲۴۶ نفر بوده است. در حالیکه افزایش جمعیت ناشی از مهاجران ۳۰۱,۹۷۴ نفر بوده است.
در این بازه زمانی مهاجرت حدود ۷۸ درصد رشد جمعیت را رقم زده است. بین اول جولای ۲۰۱۹ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ مهاجرت رشد ۷۹ درصدی را در جمعیت ایجاد کرده است. بدون مهاجرت کانادا نمی تواند جمعیت خود را زیاد کند و نیروی کار با فقدان کارگر و کارمند کافی ضعیف خواهد شد.  
در کانادا ۹ میلیون میانسال وجود دارد که برآورد می شود که طی ده سال آتی به سن بازنشستگی برسند. هیئت کنفرانس کانادا می گوید که تا سال ۲۰۳۴ مهاجران ۱۰۰ درصد رشد جمعیت ملی را رقم خواهند زد. در ماه های نخست سال ۲۰۲۰ مهاجرت ۸۲ درصد رشد جمعیت کانادا را رقم زده است.
از سوی دیگر سن زایمان اول زنان کانادا در حال افزایش است. سال گذشته متوسط سن اولین زایمان ۲۹٫۴ سال بوده است که شش سال نسبت به متوسط سن اولین زایمان در سال ۱۹۵۹ که ۲۳٫۲ بوده بیشتر است. این روند در سایر کشورها نظیر ایالات متحده هم مشاهده می شود.
امروزه تعداد زنانی که وارد دانشگاه و بازار کار می شوند نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است. طبق داده های Labour Force Survey  درصد ورود زنان به بازار کار از ۲۲ درصد در سال ۱۹۵۰ به ۸۴ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. طی ۶۰ سال اخیر نرخ باروری و زایمان زنانی که زیر ۲۵ سال مادر می شدند کاهش چشمگیری یافته است. در سال ۱۹۵۹ زنان بین ۲۰ تا ۲۴ ساله به احتمال زیاد مادر بودند یعنی در آن سال از هر ۱۰۰۰ زن ۲۳۳٫۸ نوزاد متولد شده بود اما در سال ۲۰۱۹ از هر ۱۰۰۰ زن تنها ۳۱٫۸ متولد شده است. در سال ۱۹۵۹ ۴۵ درصد زنان ۲۰ تا ۲۴ برای اولین بار طعم مادر شدن را چشیده اند حال آنکه در سال ۲۰۱۹ این رقم به ۱۴ درصد رسیده است. در سال ۲۰۱۹ زنان ۳۰ تا ۳۴ ساله بیشتر از هر رده ی سنی مادر بوده اند و بیشترین افراد را در بین کسانی که برای اولین بار مادر می شدند تشکیل می داده اند.
افزایش سن مادر ریسک دارد
بر خلاف مردان که به لحاظ سن محدودیت و ریسک چندانی در پدر شدن ندارند، زنان با افزایش سن (به خصوص بعد از ۳۰) ریسک بالایی در زایمان (مخصوصا زایمان اول) دارند. یکی از چندین ریسک مرتبط با افزایش سن زایمان، دوقلو یا سه قلو بودن نوزادان است. در سال ۲۰۱۹ حدود ۴ درصد زنانی که برای اولین بار مادر می شدند و ۴۰ سال به بالا داشتند بیش از زنانی که زیر ۴۰ سال داشته اند دوقلو یا چندقلو به دنیا آورده اند.  

۵
/
۵
(
۱

vote
)

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

مطالب مرتبط:
ساسکاچوان پذیرش های جدید خود را برگزار کرد
برنامه های مهاجرت استانی کانادا جایگزینی برای اصلاحات اخیر در سیستم مهاجرتی کبک
ساسکاچوان برای ۱‍۵۰ متقاضی دعوتنامه صادر کرد
خبر خوب برای متقاضیان اسپانسرشیپ اعضای خانواده ها
کاهش حداقل امتیاز به ۳۵۷ در جدیدترین پذیرش اکسپرس انتری
دعوت از ۲۳۰ متقاضی در جدیدترین پذیرش منیتوبا
دعوت از ۱۸۳ متقاضی در جدیدترین پذیرش منیتوبا
کانادا؛ برترین کشور دنیا در سال ۲۰۲۰ به لحاظ کیفیت زندگی
دعوت از بیش از ۳ هزار متقاضی در دومین پذیرش اکسپرس انتری
ممنوعیت موقت مهاجرت به آمریکا؛ درهای کانادا همچنان باز است

۲۲ آبان ۱۳۹۹