04

آوریل
2019

روی آوردن متقاضیان مهاجرت به کانادا در پی افزایش نرخ ریجکتی ویزای کار آمریکا

Posted By : کاناداهوم/ 437

خبرها حاکی از افزایش نرخ ریجکتی ویزای کار امریکا موسوم به H-1B است؛ بدین ترتیب دل افراد جویای کار و با مهارت بالا که به این ویزاها خوش بود حالا با چرخش به سمت کانادا، به افقی از فرصت های جدید  می نگرد. واقعیت این است که این روزها در مطبوعات امریکا خبرهای متنوعی از کارگران خارجی دارای مهارت بالا و ساکن امریکا منتشر می شود که آینده ی تیره ای برای ویزای کاری خود در کشور امریکا متصور هستند و چشم امید خود را به کانادا دوخته اند.

یکی از این افراد در مصاحبه ای گفته است که پیشرفته بودن سیستم مهاجرتی کانادا در مقایسه با آنچه در امریکا تجربه کرده او را به تحسین وا می دارد. گفتنی است ویزای H-1B مسیر مهاجرت کاری را برای کارگران خارجی با مهارت و تخصص باز می کند و آنها می توانند در شرکت های مطرحی نظیر گوگل، مایکروسافت و اپل کار کنند. تعداد درخواست های این ویزا سالانه به صدها هزار می رسد در حالی که سالانه تنها ۸۵ هزار متقاضی شانس دریافت این ویزا را دارند.

اکسپرس انتری

از وقتی دانلد ترامپ روی کار آمده خواسته است که ویزاهای این برنامه مهاجرتی با موشکافی بیشتری صادر شود. پرزدینت ترامپ این برنامه را باعث و بانی کاهش دستمزد کارگران امریکایی و بیکاری آنها دانسته است. در نتیجه بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ نرخ صدور ویزای H-1B حدود 10 درصد کاهش یافته است.

برنامه مهاجرت استانی

کارگران ماهری که دل به ویزای H-1B خوش کرده اند برای دولت های فدرال و استانی کانادا بسیار ارزشمند هستند. این دولت ها طی سال های اخیر تمهیداتی را برای تسهیل ورود چنین افرادی به کانادا اندیشیده اند. بسیاری از سیستم های مهاجرتی کانادا متقاضیان مهاجرت را رتبه بندی می کند و بر اساس عوامل مهمی نظیر سطح زبان انگلیسی، سابقه کار، تحصیلات و سایر معیارها به آنها امتیاز می دهد. اینها باعث می شود که بسیاری از متقاضیان ویزای H-1B در موقعیت خوبی برای تقاضا جهت دریافت اقامت دائم کانادا قرار بگیرند.

گفتنی است سیستم اکسپرس انتری سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، مشاغل دارای مهارت و تجربه ی کانادایی از سراسر جهان بر پایه ی امتیازات و معیارها مهاجر جذب می کند. کاندیدها بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای کاندیدهایی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها ITA (دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود.

ویزای کاری موقت

داشتن پیشنهاد شغل از جانب کارفرمای کانادایی شرط اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری نیست. متقاضیان بر اساس امتیازات سیستم جامع رتبه بندی امتیازدهی می شوند و سپس طی پذیرش های متوالی که تقریبا هر دو هفته یک بار برگزار می شوند از متقاضیانی که بالاترین امتیاز را دارند برای تقاضا جهت اقامت دائم کانادا دعوت به عمل می آید.

در سال ۲۰۱۷ ساکنین امریکا هفت درصد کل دعوتنامه های آن سال را به خود اختصاص دادند و در رتبه ی سوم قرار گرفتند. با توجه به اینکه تنها دو درصد دعوتنامه های سال ۲۰۱۷ برای ساکنین و شهروندان امریکایی صادر شده است می توان نتیجه گرفت که اکثریت ۵۸۲۰ ساکن امریکا که دعوتنامه دریافت کرده بودند شهروند کشورهایی غیر از امریکا بوده اند. شهروندان هند در رتبه ی نخست دریافت دعوتنامه در سال ۲۰۱۷ قرار گرفتند.

به غیر از اکسپرس انتری کانادا برنامه مهاجرت استانی هم دارد. این برنامه به استان ها و نواحی خاصی از کانادا اجازه می دهد سالانه تعداد معینی متقاضی مهاجرت کاری را برای اقامت دائم انتخاب کند. معیارهای این برنامه سطح زبان انگلیسی، تحصیلات و سابقه کار است.   

متقاضیان اکسپرس انتری که امتیاز سیستم جامع رتبه بندی شان پایین تر از حد نصاب است، می توانند در صورت انتخاب شدن از طرف یکی از استان های کانادا ۶۰۰ امتیاز اضافی کسب کنند. گذشته از این، بسیاری از مسیرهای مهاجرتی برنامه مهاجرت استانی داشتن پیشنهاد شغل را شرطر دریافت اقامت دائم نمی دانند.

گذشته از همه اینها، کارگران ماهر خارجی که از کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغل دارند چند گزینه هم برای ویزای کاری موقت کانادا پیش رو دارند. مسیر مهاجرتی استعداد جهانی یا Global Talent نمونه ای از این مسیرها است که این روزها بسیار محبوبیت پیدا کرده و توانسته دارندگان ویزای  H-1B با تخصص در فناوری اطلاعات و یا سایر مشاغل مرتبط با علوم پایه و مهندسی یا STEM را به کانادا بیاورد. کارفرمایان کانادایی حالا می توانند ظرف ۱۰ روز ویزای کاری موقت را از طریق این مسیر مهاجرتی اخذ کنند. این ویزای کاری در سال ۲۰۱۷ رونمایی شده و کانادا حالا می خواهد آن را به ویزای دائمی تبدیل کند.  

 


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.