30

مه
2022

تاثیر سیستم جدید ناک کانادا بر شرایط اکسپرس انتری

Posted By : کاناداهوم/ 73

تاثیر سیستم جدید ناک کانادا بر شرایط اکسپرس انتری

اخبار, اخبار اکسپرس انتری در:

از نوامبر ۲۰۲۲، ۱۶ شغل جدید به فهرست مشاغل واجد شرایط اکسپرس انتری افزوده و سه شغل از این فهرست حذف خواهند شد.
جزییات نحوه تاثیرگذاری سیستم جدید طبقه بندی ملی مشاغل یا همان ناک (NOC) کانادا بر شرایط مورد نیاز اکسپرس اینتری به تازگی منتشر شده است.
طبق بیانیه توجیهی داخلی از نوامبر سال جاری NOC 2021 اجرایی خواهد شد. مجموعا ۱۶ شغل واجد شرایط اکسپرس انتری خواهند بود و سه شغل هم غیر واجد شرایط خواهد بود.
اداره مهاجرت کانادا در حال حاضر برای تعیین واجد شرایط بودن شغل‌ها در برنامه‌های اقامت موقت و دائم مهاجرت به کانادا از NOC 2016 استفاده می‌کند. هرچند اداره مهاجرت باید از ماه نوامبر سال جاری طبق قانون کانادا NOC 2021 را اجرا کند.
سیستم ناک یا NOC توسط اداره آمار کانادا و اداره توسعه و اشتغال کانادا مدیریت می‌شود. این دو اداره هر ۱۰ سال یک بار سیستم ناک را بازبینی می‌کنند. NOC 2021 واژگان جدید و ساختار دسته بندی نوینی را معرفی خواهد کرد که بر برنامه‌های اداره مهاجرت کانادا تاثیر خواهند گذاشت.
در نتیجه این تغییرات شاغلان در ۱۶ شغل زیر برای مهاجرت از طریق اکسپرس انتری واجد شرایط خواهند بود:
مدیران حقوق و دستمزد؛دستیاران دندانپزشکان و دستیاران لابراتوارهای دندانپزشکی؛دستیاران پرستاران و مددکاران بیماران؛دستیاران فنی داروسازی و دستیاران داروسازان؛دستیاران معلمان ابتدایی و متوسطه؛کلانتر و معاون کلانتر؛  افسر خدمات اصلاح و تربیت مجرمینماموران نیروهای انتظامی؛متخصص آرایش و زیبایی و از بین بردن موهای زائد و مشاغل مربوطه؛ نصابان و سرویسکاران ساختمان های مسکونی و تجاری؛کنترل کنندگان آفات و حشرات؛سایر تعمیرکاران و سرویسکاران؛راندگان کامیون؛رانندگان اتوبوس، اپراتورهای مترو و سایر اپراتورهای حمل و نقل؛اپراتورهای تجهیزات سنگین؛ ومونتاژکاران هواپیما و بازرسان مونتاژ هواپیما.
همچنین سه شغل زیر از فهرست مشاغل واجد شرایط اکسپرس انتری حذف خواهند شد:
سایر نیروی کار؛لیدرها و مربیان برنامه در امور تفریحی، ورزشی و فیتنس؛خیاط
این سه شغل برای برنامه‌هایی که معیارهای شغلی آن‌ها وسیع‌تر است، نظیر برخی از مسیرهای برنامه مهاجرت استانی کانادا PNP همچنان واجد شرایط خواهند بود.
تغییر عمده در NOC 2021 این است که ساختار «سطح مهارتی» چهار دسته‌ای کنونی تغییر خواهد کرد و جای خود را به سیستم شش دسته‌ای خواهد داد. سیستم جدید، سطح موسوم به TEER یا مهارت آموزی، آموزش، تجربه و مسئولیت‌ها را که برای هر یک از شغل‌ها نیاز است، مشخص می‌کند.
سیستم ناک قبلی چهار سطح مهارتی داشت. در NOC A شغل‌هایی بودند که نیازمند مدرک دانشگاهی بودند؛ در NOC B شغل‌هایی بودند که نیازمند مهارت فنی و یا دیپلم از کالج بودند؛ سطح مهارتی مورد نیاز شغل‌های موجود در NOC C متوسط بود و شغل‌های این دسته نیازمند آموزش خاص خود بودند؛ شغل‌های NOC D اما نیازمند آموزش حین کار بودند.
در سپتامبر ۲۰۲۰ کمیته اجرایی اداره مهاجرت کانادا تصمیم گرفت که ساختار TEER جدید به شرح زیر اجرا شود:
NOC 2016NOC 2021Skill Type 0TEER 0Skill Level ATEER 1Skill Level BTEER 2Skill Level BTEER 3Skill Level CTEER 4Skill Level DTERR 5
NOC 2021 برای مدیریت مشاغل از سیستم هرمی پنج طبقه استفاده می‌کند. همچنین، کد مشاغل در این سیستم بر خلاف سیستم قبلی که چهار رقمی بود، کد پنج رقمی دارند. سیستم TEER شش دسته دارد: ۰,۱,۲,۳,۴ و ۵
TEER 0مشاغل مدیریتیTEER 1اتمام تحصیلات دانشگاهی (لیسانس، قوق لیسانس یا دکترا) و یا چندین سال سابقه در شغلی خاص در TEER 2 (در صورت اجرا شدنی بودن) TEER 2اتمام تحصیلات دانشگاهی دو یا سه ساله در حد فوق دیپلم در یکی از کالج ها، موسسات تکنولوژی یا CÉGEP؛ و یا اتمام دوره کارآموزی دو تا پنج ساله و یا شغل‌هایی که مسئولیتهای نظارتی یا امنیتی قابل توجهی دارند (پلیس ها یا آتش نشانان)؛ و یا چندین سال سابقه در شغلی خاص از TEER 3 (در صورت اجرا شدنی بودن)TEER 3اتمام تحصیلات دانشگاهی که کمتر از دو سال به طول انجامیده باشد در یکی از کالج ها، موسسات تکنولوژی یا CÉGEP و یا دوره کارآموزی کمتر از دو سال؛ و یا بیش از شش ماه آموزش حین کار، شرکت در دوره های آموزشی و مهارت آموزی و یا سابقه کار معینی همراه با تحصیلات متوسطه؛ و یا چندین سال سابقه در شغلی خاص از TEER 4 (در صورت اجراشدنی بودن)TEER 4اتمام تحصیلات متوسطه؛ و یا چندین هفته مهارت آموزی حین کار همراه با مقداری تحصیلات متوسطه؛ یا چندین سال سابقه در شغلی خاص از TEER 5 (در صورت اجراشدنی بودن) TEER 5فاقد نیاز به تحصیلات رسمی است و کافیست طی اجرایی کوتاه نشان دهد کار را بلد است.  
اداره آمار کانادا توضیح داده است که جایگزینی مدل نوع مهارت با سیستم TEER دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه هدف از سیستم TEER ارائه شفافیت بیشتر در مورد سطح تحصیلی و سابقه کار مورد نیاز برای اشتغال در یک شغل است.  دوم اینکه مدل نوع مهارت، دسته بندی های مصنوعی را بین شغل های نیازمند مهارت بالا یا پایین ایجاد می‌کند. اجرای TEER باعث می شود که ذینفعان درک بهتری از مهارت های مورد نیاز هر شغل داشته باشند.
با استفاده از ابزار آنلاین اداره آمار کانادا می‌توانید نسخه NOC 2021 ناک شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید.

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

۹ خرداد ۱۴۰۱


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.