08

مارس
2020

آیا مهاجران در کانادا از لحاظ اقتصادی موفق هستند؟

Posted By : کاناداهوم/ 211

آیا مهاجران در کانادا از لحاظ اقتصادی موفق هستند؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۸

مقالات, مقالات مهاجرت در

وضع اقتصادی مهاجران کانادا چگونه است؟ این پرسشی است که برای اکثر علاقه مندان مهاجرت به کانادا پیش می آید. کانادا برای وضع اقتصادی و موفقیت مهاجران کانادا در عرصه مالی و اقتصادی اهمیت قائل است. اصلا برای همین است که دسته مهاجرت کاری/اقتصادی به کانادا را تدارک دیده است تا شانس پیدا کردن شغل خوب در کانادا برای مهاجران بالاتر رود.
باید گقت مهاجرانی که در سنین جوانی، با تحصیلات بالا و دانش زبانی قوی وارد کانادا می شوند شانس بالاتری برای موفقیت در کانادا دارند و پشتوانه ی این ادعا دهه ها تحقیق در زمینه مهاجران کاناداست. کانادا بودجه 1.5 میلیارد دلاری را به حمایت از جذب مهاجران تازه وارد در بافت اقتصادی در نظر گرفته است؛ این بودجه برای پیدا کردن شغل مناسب و تقویت مهارت های زبانی مهاجران تازه وارد کنار گذاشته شده است.
اما وقتی سطح موفقیت اقتصادی مهاجران را در بازار کار کانادا می سنجند معمولا آنها را با خود کانادایی های اصیل مقایسه می کنند؛ البته این کار نادرستی نیست اما ممکن است کمی گمراه کننده باشد. از یک طرف کانادا می خواهد درآمد و حقوق مهاجران و کانادایی ها برابر باشد. برای همین، حقوق دریافتی می تواند نشانگر قابل اعتمادی از سطح استاندارد زندگی مهاجران کانادا باشد. اما در واقع اینگونه نیست و نمی توان حقوق دریافتی را نشانه خوبی از جذب مهاجران در بافت اقتصاد کانادا داست.
این امر چند دلیل دارد. یکی اینکه مهاجرانی که وارد کانادا می شوند طبیعتا نسبت به خود کانادایی ها یک نقطه ضعف دارند: آنها معمولا فاقد ارتباطات خانوادگی و کاری هستند و مدت ها (حدود پنج سال) طول می کشد تا مهارت های خود را به کارفرمایان نشان دهند. پنج سال که گذشت تازه حقوق دریافتی شان برابر با حقوق دریافتی خود کانادایی ها (افراد زاده شده در کانادا) می شود.
دلیل دوم برای ناکافی بودن حقوق و دستمزد دریافتی در نشان دادن موفقیت اقتصادی مهاجران این است که کانادا معمولا از مهاجران بنا به دلایل بشردوستانه و عاطفی استقبال می کند. با اینکه مهاجرت اقتصادی/کاری سالانه حدود 60 درصد مهاجرت ها به کانادا را تشکیل می دهد سهم واقعی ورود مهاجرانی که به خاطر سطح مهارت هایشان وارد کانادا شده اند سالانه 25 درصد است. اینها مهاجرانی هستند که بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، دانش زبانی و سابقه کارشان ارزیابی می شوند. بدین ترتیب کانادا بیشتر از پناهندگان استقبال می کند تا مهاجران کاری و دارای مهارت و تحصیلکرده. از سوی دیگر، برخی افراد هم در داخل کشورشان با فردی که شهروندی کانادا را دارد ازدواج می کنند و خیلی تصادفی فرصتی برای مهاجرت به کانادا می یابند. سپس، برای والدین خود هم دعوتنامه فرستاده و آنها را هم وارد کانادا می کنند.
اما به غیر از درآمد، نشانگر اقتصادی مهمی که می تواند حاکی از موفقیت مهاجران در جامعه کانادا باشد سهم مشارکت آنها در بازار مسکن کانادا است. خرید خانه، بزرگترین خرید کانادایی ها و مهاجران است. آمارها حاکی از این است که سهم مالکیت خانه در بین کانادایی ها و مهاجران یکسان است (69 درصد هر دو گروه مالک هستند). متوسط ارزش خانه یک فرد مهاجر در ونکوور یا تورنتو برابر با متوسط ارزش خانه یک فرد متولد کاناداست. اما این به چه معناست؟ اینکه مهاجران با پس انداز و سرمایه قابل توجهی وارد کانادا می شوند و این پس انداز قدرت خریدشان در کانادا را بسیار بالا می برد.
علاوه بر این، درآمد خانوارهای مهاجر نیز تقریبا برابر درآمد خانوارهای متولد کاناداست. خانوارهای مهاجر سالانه به طور متوسط 85000 و خانوارهای کانادایی 90000 دلار کانادا درآمد دارند. منظور از درآمد خانوار هم درآمدی است که کل اعضای یک خانوار اعم از پدر، مادر و فرزندان و … که در یک خانه سکونت دارند کسب می کنند.
به نظر می رسد منصفانه ترین راه برای سنجش عملکرد اقتصادی مهاجران در کانادا مقایسه آنها با مهاجران نسل قبل باشد. از آنجا که مهاجران نسبت به متولدین خاک کانادا در بازار کار نقطه ضعف دارند، مقایسه آنها با خود کانادایی ها کار بیهوده ای است. در عوض باید مهاجران کنونی را با مهاجران نسل قبلی مقایسه نمود. عملکرد اقتصادی مهاجران نسل دوم (فرزندان مهاجران قبلی) را می توان با خود کانادایی ها مقایسه کرد. این نکته به ما یادآوری می کند که گرچه مهاجران نسل قبل عملکرد قدرتمندی نسبت به خود کانادایی ها نداشته اند اما فرزندان آنها می توانند امیدوار باشند که برای اقتصاد کانادا سودمندتر خواهند بود. نباید فراموش کرد که اثرات مهاجرت در بلندمدت به دست خواهد آمد.
نکته آخر اینکه جای تردیدی نیست که وضعیت اقتصادی مهاجران جای بهبود بسیار دارد. از سوی دیگر نشانگرهایی هم هستند که از موفقیت اقتصادی مهاجران کانادا حکایت دارند. طی دهه ی پیش رو، میلیون ها نفر از کانادایی ها به جرگه ی بازنشستگان خواهند پیوست و این بیانگر این واقعیت است که عملکرد اقتصادی مهاجران همراه با درآمدهای آنان بهبود خواهد یافت.
تسلط بر زبان؛ کلید موفقیت مهاجران کانادا
برگ برنده مهاجران در بازار کار کانادا

5
/
5
(
1

vote
)

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

مطالب مرتبط:
مزایای خرید ملک در ترکیه
چطور به کانادا مهاجرت کنیم؟
۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۰
سیستم مهاجرتی کانادا به این چهار دلیل برتر از بقیه کشورهاست
۵ نکته برای کارفرمایان کانادایی مایل به استخدام خارجی ها
برترین شهرهای آلمان برای کار و زندگی

۱۷ اسفند ۱۳۹۸


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.