29

جولای
2020

کرونا و تحصیل در کانادا؛ محدودیت های سفر به کانادا برداشته می شود؟

Posted By : کاناداهوم/ 71

کرونا و تحصیل در کانادا؛ محدودیت های سفر به کانادا برداشته می شود؟

۷ مرداد ۱۳۹۹

اخبار, اخبار مهاجرت در

جدیدترین خبرهایی که به دست کاناداهوم رسیده حکایت از امکان برداشته شدن محدودیت های سفر برای دانشجویان خارجی در پاییز امسال دارد. از 18 مارس سال جاری دانشجویان خارجی امکان ورود به کانادا را ندارند مگر اینکه دارای ویزای تحصیلی باشند که در آن تاریخ معتبر بوده است. چند روز پیش دانشجویان آمریکایی به لیست معافیت از محدودیت های سفر به کانادا افزوده شدند اما با این حال دانشجویان آمریکایی هم برای ورود به کانادا باید واجد شرایط و معیارهایی باشند.
گفتنی است این خبر در نامه ای بدون تاریخ که به امضای وزیر مهاجرت کانادا آقای مارکو مندچینو و وزیر سلامت کانادا پتی هاجو رسیده است منتشر شده است؛ اما در این نامه از دریافت کنندگانش خواسته شده که تا جمعه 24 جولای 2020 به آن پاسخ بدهند. هدف از این نامه این است که دو وزیر مزبور با دولت های استانی و فدرال و موسسات آموزشی تعیین شده یا DLI وارد گفتگو شوند تا راهی برای ورود امن و امان دانشجویان خارجی در ماه های پیش رو پیدا کنند.
لازم به ذکر است که DLI ها عبارت اند از کالج ها، دانشگاه ها و سایر موسسات آموزش عالی که از طرف دولت های فدرال و استانی اجازه پذیرش دانشجویان خارجی را دارند. به موجب قانون اساسی کانادا حوزه ی آموزش در حیطه اختیارات استان ها و مناطق کاناداست. بر خلاف سایر کشورها کانادا وزارت آموزش فدرال ندارد و این بدین معناست که سیاست های کانادا در پذیرش دانشجویان خارجی در چندین وزارتخانه ی فدرال پخش شده است.وقتی دولت فدرال بخواهد در مورد دانشجویان خارجی تصمیمی اتخاذ کند با استان ها و مناطق مختلف کانادا مشورت می کند.
در این مورد به خصوص، یعنی ورود دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف به کانادا، دولت فدرال محدودیت های سفر اعمال کرده است و البته این تصمیم در حوزه اختیاراتش است. محدودیت های سفر که برای جلوگیری از نفوذ و شیوع کرونا به داخل کانادا تمهید شده اند توانایی استان ها و مناطق کانادا در پذیرش دانشجویان خارجی را مخدوش کرده است. اما دو وزیر مهاجرت و وزیر سلامت کانادا در نامه خود اهمیت به سزای دانشجویان خارجی برای جامعه، اقتصاد و محیط کانادا را خاطر نشان کرده اند. بدی نترتیب آنها در پی این هستند که بین اختیار و قدرت استان ها و مناطق در پذیرش دانشجویان خارجی و احترام گذاشتن به سیاست های خاص دولت فدرال برای مهار کرونا توازنی برقرار سازند.
در عین حال این دو وزیر بیان کرده اند که دولت های فدرال و استانی و DLI ها “… باید با کمک همدیگر رویکرد منسجم، شفاف و هماهنگی را در راستای حمایت از سلامت و امنیت دانشجویان و جامعه کانادا اتخاذ کنند.”  بدین منظور دولت فدرال رهنمودهایی را برای تبیین نحوه استقبال از دانشجویان خارجی منتشر خواهد کرد. در این بیانیه انتظارات دانشجویان، DLI ها و دولت های استانی در نیل به این هدف تبیین خواهد شد. برای نمونه دانشجویان به محض ورودشان همچنان موظف به قرنطینه اجباری 14 روزه خود هستند. استان ها و مناطق کانادا و نیز DLI ها می بایست از مقررات و رهنمودهای مربوط به سلامت عمومی پیروی کنند.
دو وزیر در پی چه هستند؟
دو وزیر کانادا از دریافت کنندگان نامه خواسته اند که تا جمعه 24 جولای فهرستی از اطلاعات را در مورد اینکه آیا حوزه قضایی آنها آماده پذیرایی از دانشجویان خارجی و بستگان نزدیک آنهاست یا خیر ارائه کنند. منظور از بستگان نزدیک همسر، فرزند وابسته، والدین تنی و ناتنی و قیم است. فهرست اطلاعات مورد اشاره این دو وزیر به شرح زیر است:

فهرستی از DLI ها در هر حوزه قضایی که مطابق با ملزومات بهداشت و سلامت عمومی و از سر گیری کسب و کار برای عملیات و پذیرایی از دانشجویان تایید شده اند،
پروتکل هایی برای نظارت بر حسن انجام قرنطینه اجباری 14 روزه از طرف DLI ها وجود دارد؛ این پروتکل ها همچنین باید موارد زیر را تضمین کنند:
انتقال مناسب دانشجویان به DLI ها؛
وجود مکان مناسب برای قرنطینه (با دسترسی به غذا، داو و سایر مایحتاج)؛
عدم تماس دانشجویان با افراد آسیب پذیر؛
مکان قرنطینه امکان فاصله گذاری اجتماعی را فراهم کند و پروتکل های کنترل و جلوگیری از شیوع عفونت اجرا شود؛
ارائه اطلاعاتی در مورد وجود پشتیبانی از سلامت جسم و روان دانشجویان.
مسئولیت هر حوزه قضایی و آمادگی آن در نظارت بر رعایت مقرراتی که مقامات محلی و استانی در رابطه با سلامت عمومی تعیین کرده اند؛
برنامه ای برای کاهش ریسک جهت آزمایش، ردیابی و ایزوله کردن COVID-19 و جلوگیری از گسترش آن؛
برقراری ارتباطات فعال با DLI ها و جوامع مربوطه در مورد انتظارات، نقش ها و مسئولیت هایشان جهت رعایت رهنمودهای سلامت عمومی؛
تعهد به همکاری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین دولت های فدرال و استانی جهت نظارت و مدیریت ریسک های مرتبط با کروناویروس که ورود دانشجویان خارجی به کانادا به همراه دارد.

با توجه به اینکه همه گیری کرونا ماهیت پیچیده ای دارد و مدام در حال رنگ عوض کردن است مندچینو و هاجو بیان کرده اند که ذینفعان می بایست رویکرد خود را مدام اصلاح کنند تا اطمینان حاصل نمایند که سلامت و امنیت کانادایی ها و دانشجویان خارجی حفظ می شود.
این نامه به چه معناست؟
گفتنی است نامه مزبور لزوما به این معنی نیست که کانادا به زودی دانشجویان خارجی را از محدودیت های سفر به کانادا معاف خواهد کرد. اما قویا بیانگر این است که کانادا به راه خود ادامه خواهد داد و مادام که امنیت کانادایی ها حفظ شود و دولت های استان ها و مناطق  و همچنین DLI ها اعلام کنند که آماده استقبال و پذیرایی از دانشجویان خارجی هستند معافیت های بیشتری برای دانشجویان خارجی قائل خواهد شد.
گفتنی است محدودیت های سفر به کانادا تا 31 جولای تمدید شده است. بنابراین باید منتظر ماند و دید ظرف چند روز آینده آیا کانادا یک گام دیگر به جلو برخواهد داشت و دانشجویان خارجی را هم از محدودیت های سفر معاف خواهد کرد یا خیر؟ البته حتی اگر دانشجویان خارجی نتوانند در ماه های پیش رو وارد کانادا شوند از سیاست های جدیدی که در حال حاضر برای کمک به دانشجویان خارجی جهت رسیدن به اهداف مهاجرتی شان اتخاذ شده اند بهره مند خواهند شد. کانادا فعلا در موقعیت خوبی قرار دارد چرا که حداقل به این می اندیشد که آیا از تعداد بیشتری دانشجوی خارجی استقبال کند یا خیر؟ تا قبل از اینکه سر و کله کرونا و محدودیت های آن پیدا شود کانادا از 640 هزار دانشجو استقبال کرده بود و همه این دانشجویان مجموعا حدود 22 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک و سالانه بیش از 170 هزار شغل ایجاد کرده اند.  

5
/
5
(
1

vote
)

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

مطالب مرتبط:
سفر چه کسانی فعلا به کانادا ممنوع است؟ کانادا توضیح می دهد
کانادا علیرغم کرونا به مهاجران نیاز دارد
ویزای کار کانادا آن هم در شیوع کرونا؟!
#در_خانه_بمانید؛ قرنطینه اجباری مسافران کانادا
پزشک مجرب هستید؟ به خط مقدم انتاریو بروید!
کرونا در کانادا؛ جدیدترین اقدامات مهاجرتی کانادا
بازتعریف “مسافرت ضروری” به کانادا طی بحران کرونا
مهاجرت به آلبرتا در بحران کرونا؛ چه کسانی انتخاب می شوند؟
مهاجرت به تورنتو پس از کرونا؛ جذابیتی ماندگار
کرونا در کانادا؛ چه نیروی کاری می تواند وارد کانادا شود؟

۸ مرداد ۱۳۹۹


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.