04

مارس
2020

کرونا در کانادا؛ تاثیرات ویروس کرونا(COVID-19) بر روی پرونده مهاجران (متقاضیان پرونده های بلاتکلیف نگران نباشند) اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اقدامات ویژه ای را برای کمک به متقاضیان دارای شرایط زیر در نظر گرفته است

Posted By : کاناداهوم/ 123

کرونا در کانادا؛ تاثیرات ویروس کرونا(COVID-19) بر روی پرونده مهاجران (متقاضیان پرونده های بلاتکلیف نگران نباشند) اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اقدامات ویژه ای را برای کمک به متقاضیان دارای شرایط زیر در نظر گرفته است

۱۴ اسفند ۱۳۹۸

اخبار, اخبار مهاجرت در

سازمان جهانی بهداشت(WHO) کرونا ویروس جدید(COVID-19) را در تاریخ 30 ژانویه سال 2020، یک اخطار جهانی برای سلامت و بهداشت عمومی اعلام کرد. سازمان امور بین المللی کانادا (GAC) در حال حاضر درگیر عملیات تخلیه کانادایی هایی است که جهت بازگشت به کانادا از ووهان چین، در خواست کمک کرده اند.
علاوه بر اینکه، کرونا ویروس coronavirus(COVID-19) ارائه خدمات به شهروندان و اتباع خارجی را تحت تاثیر قرار داده است، اتباع خارجی دارای ویزای موقت و به ویژه افراد دارای برنامه های در حال اجرا نیز، متحمل این اختلال شده اند.
اقدامات ویژه ای جهت کمک به متقاضیان دارای شرایط زیر در نظر گرفته است:
متقاضیانی که تبعه چینی، ایرانی یا کره جنوبی باشند
و یا ساکنین کشورهای چین، ایران یا کره جنوبی باشند.
که در اثر کرونا ویروس جدید، با اختلال سرویس دهی در مراکز خدمات مهاجرتی یا محدودیت سفر مواجه شدند
اختلالاتی از جمله:

تعطیل شدن مراکز درخواست ویزا
اختلال سرویس دهی در دفاتر ویزای کانادا
اختلال در برنامه سفر
دسترسی محدود به دفاتر محلی دولتی و کاری
دسترسی محدود به پزشک که بتواند معاینه پزشکی مهاجرت را انجام دهد

همچنین تسهیلاتی نیز در صورت نیاز به مدارک مسافرتی اقامت دائم جهت بازگشت به کانادا، وجود دارد.
 
متقاضیانی که دارای اقامت موقت یا دائم هستند و خارج از کانادا زندگی می کنند:
متقاضیان اگر قادر به انجام مراحل بعدی پرونده ی خود در اثر ویروس کرونا(COVID-19) نباشند، درخواست اشان رد نخواهد شد. این تصمیم شامل برنامه های زیر می شود:

ویزای بازدید کننده (visitor visa)
ویزای کاری (work permit)
ویزای تحصیلی (study permit)
اقامت دائم (permanent residence)

و شامل مراحل بعدی پروسه تکمیل پرونده مانند موارد زیر خواهد شد:

ارائه گذرنامه یا مدارک پشتیبانی مانند گواهی عدم سؤپیشینه
تکمیل و ارائه مدارک مربوط به معاینات پزشک مهاجرتی
ارائه مدارک مربوط به انگشت نگاری

به دلیل کمبود مدارک، هیچ برنامه ی در دست اقدامی بسته یا رد نخواهد شد. به طور خودکار 90 روز دیگر به متقاضی مهلت داده می شود تا جهت تکمیل پرونده ی خود، در اسرع وقت اقدام کند.
 
مهلت انگشت نگاری:
در نامه ی دستورالعمل انگشت نگاری مهلت 30 روز جهت انجام این مرحله درج شده است. در صورتی که متقاضی به دلیل اختلالات پیش آمده قادر به انجام انگشت نگاری خود طی این مدت نباشد به طور خودکار 90 روز دیگر برای ارائه این مدرک در نظر گرفته خواهد شد.
 
متقاضیانی که اقامت دائم آنها مورد تأیید قرار گرفته است:
اگر درخواست اقامت دائم مورد تأیید قرار گرفته باشد و متقاضی قادر به سفر به کانادا پیش از انقضای مدارک خود نباشد، می تواند از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی(web form) علت عدم توانایی سفر خود را، به اداره مهاجرت اطلاع رسانی کند.
همچنین در صورتی که امکان سفر مجددا فراهم شود، متقاضی باید از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی(web form) به سفارت اطلاع رسانی کند تا پرونده مجدد راه اندازی شده و دستورالعمل های جدید درخواست اقامت دائم به متقاضی ابلاغ شود.
در صورتی که تأییدیه اقامت دائم متقاضی منقضی شده باشد، باید از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی (web form) علت عدم توانایی سفر به اداره ی مهاجرت توضیح داده شود.
همچنین در صورتی که امکان سفر مجددا فراهم شود، متقاضی باید از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی(web form) به سفارت اطلاع رسانی کند تا پرونده مجدد راه اندازی شده و دستورالعمل های جدید درخواست اقامت دائم به متقاضی ابلاغ شود.
 
اطلاعیه اداره مهاجرت کانادا در خصوص تغییرات رخ داده در مواجه با ویروس کرونا به شرح زیر است:
از آنجا که ویروس جهش یافته ی coronavirus (COVID-19) همچنان در سطح جهانی گسترش دارد و طبق آمار اداره مهاجرت کانادا بسیاری از پرونده ها تحت تاثیر این ویروس متوقف شده اند، بنابراین، در تاریخ 7 فوریه 2020 اقدامات ویژه ای به منظور رسیدگی به تعدادی از پرونده های احتمالی فعال اعمال شده است که شامل افرادیست که:

دارای اقامت دائم باشند
اتباع خارجی کشور چین
اتباع خارجی کشور ایران
و اتباع خارجی کشور کره جنوبی باشند.

 
فرایند مربوط به درخواست های شهروندی و مهاجرت در حال انجام است.
در حال حاضر دفاتر ویزای اداره مهاجرت کانادا(IRCC)، در سایر کشورهای آسیب دیده، بطور عادی در حال ارائه ی خدمات هستند.
درخواست مدارک تکمیلی برای تقاضانامه های فعال:
تا اطلاع ثانوی، دفاتر اداره مهاجرت ممکن است هرگونه اسناد اضافی لازم را برای بررسی پرونده های شهروندی و مهاجرت از شما درخواست کنند. مدارکی از قبیل گواهی عدم سوء پیشینه، نامه ی انگشت نگاری، گذرنامه، مدارک مربوط به معاینات پزشکی و هرگونه اسنادی که باید توسط مقامات کشورهای چین، ایران یا کره جنوبی مورد تایید قرار گرفته و صادر شود.
مدارک تکمیلی به شرح زیر است:

در صورت نیاز به ارائه ی مستندات اضافی جهت تصمیم گیری، نامه ای از جانب افسر مهاجرت برای متقاضی ارسال و به متقاضی 90 روز جهت ارائه مدارک مهلت داده می شود.
اگر درخواست اسناد اضافی، قبلا ارسال شده باشد و متقاضی قادر به ارائه ی مدارک در مهلت مقرر نشده باشد، افسر پرونده درخواست متقاضی را مجددا بررسی کرده و 90 روز دیگر به متقاضی مهلت پاسخگویی می دهد.

توجه داشته باشید كه نامه ی انگشت نگاری (BIL) قابل اصلاح نیست و به متقاضیان توصیه ی اکید شده که تنها 30 روز از تاریخ نامه مهلت دارند تا انگشت نگاری خود را انجام دهند. به دنبال وقایع اخیر، علیرغم مهلت 30 روزه ی مشخص شده، 90 روز دیگر نیز را برای ارائه مدارک مربوط به انگشت نگاری، به مهلت مقرر اضافه شده است.
شهروندان ایرانی چگونه برای سفرهای ضروری اقدام کنند Urgent travel:
طبق اطلاعیه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا(IRCC) متقاضیان ایرانی دارای ویزای موقت، که درخواست سفر فوری به کانادا را دارند، می توانند به صورت آنلاین درخواست داده و سپس با استفاده از نامه ی الکترونیکی(web form) تقاضای بررسی سریع بدهند. توجه داشته باشید که در پاسخ به سؤال “آیا درخواست شما توسط دفتری در خارج از کانادا در حال رسیدگی است؟” پاسخ ” خیر “را انتخاب کرده و سپس فرم استعلام را تکمیل کنید.
مدیران و افسران مهاجرتی می توانند به دلایل اضطراری یا بشردوستانه، از فقدان مدارک مربوط به انگشت نگاری متقاضیان خارج از کشور چشم پوشی کنند.
شهروندان ایرانی دارای اقامت دائم Permanent residents:
ساکنان دائمی که ممکن است جهت بازگشت به کانادا به اسناد مسافرتی اقامت دائم خود (PRTD) احتیاج داشته باشند، باید از طریق نامه ی الکترونیکی(web form)  با اداره مهاجرت کانادا IRCC تماس بگیرند. متقاضیان خارج از کانادا باید در پاسخ به سؤال “آیا درخواست شما توسط دفتری در خارج از کانادا در حال رسیدگی است؟” جواب “بله” را انتخاب کرده و سپس “ترکیه – آنکارا” را به عنوان دفتر ویزای در حال بررسی خود انتخاب کنند. متقاضیانی که درخواست مسافرت فوری در خارج از ایران را دارند فقط در موارد استثنایی می توانند از طریق (ایمیل) با اداره مهاجرت کانادا در آنکارا تماس بگیرند. ساکنان دائمی باید درخواستهای خود را از طریق پست، مستقیماً به سفارت ارسال کنند.
وضعیت درخواست های اقامت دائم تایید شده، در مواجه با کرونا:
(Approved permanent residence applications)
 متقاضیان دارای اقامت دائم، که تأییدیه اقامت دائم (COPR) و یا ویزای اقامت دائم (PRV) دریافت کرده اند، باید از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی(web form) ، عدم توانایی سفر خود را برای ارائه ی مدارک به اداره مهاجرت اطلاع رسانی کنند. این متقاضیان باید مراحل زیر را جهت ادامه فرایند دنبال کنند:
 
COPR (Confirmation Of Permanent Residence) و
 PRV (Permanent Resident Visa) معتبر:
متقاضی جهت جلوگیری از لغو درخواست مربوط به تاییدیه اقامت دائم COPR و یا ویزای اقامت دائم PRV، باید نامه ای مبنی بر عدم توانایی سفر در پرونده درج کرده و پیش از تاریخ انقضای COPR و PRV، به سفارت ارائه دهد. در صورتی که متقاضی قادر به سفر با ویزاهای موجود پیش از تاریخ انقضای آنها باشد، توصیه می شود از همان ویزا ها برای ورود به کانادا استفاده کنند.
 
COPR و PRV منقضی شده است:
اگر متقاضی پس از اتمام اعتبار ویزا های COPR و PRV قادر به سفر نبوده و یا پیش از تاریخ انقضای ویزای خود توانایی سفر را نداشته باشد، باید از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی(web form)  اطلاع رسانی کند. در این حالت آفیسر های اداره مهاجرت پرونده را جهت بازبینی و بررسی مجدد فعال کرده و 90 روز دیگر، برای ارائه مدارک مهلت می دهند.
 
توجه: متقاضیان تأیید شده، با لغو COPR و PRV و حذف تصمیم نهایی می توانند دوباره در GCMS اکانت خود را بازگشایی کنند.
 
پرونده زمانی جهت بازبینی مجددا فعال می شود که:
در شرایطی که متقاضی از طریق ارسال نامه ی الکترونیکی(web form)  توانایی سفر خود را اطلاع رسانی کند، می تواند با ارائه مدارک معاینات پزشکی معتبر و گواهی های کیفری و امنیتی اداره مهاجرت که متعلق به خود و تمامی اعضای خانواده است (چه همراه او باشند چه نباشند) درخواست مجدد جهت بازبینی را بدهد.
در صورتی که پس از سپری شدن 60 روز، متقاضی عدم توانایی سفر خود را اطلاع رسانی نکند، باید نامه ای مبنی بر بررسی مجدد در پرونده درج و طی 60 روز مهلت اضافه شده، مدارک لازم ارسال شود.
 
راهکارهای هایی برای افراد دارای اقامت موقت که به دلیل محدودیت های اعمال شده قادر به خروج از کانادا نیستند:
 
طبق اطلاعات درج شده در سایت IRCC برنامه های اقامت موقت یا تمدید پرونده، هیچ گونه هزینه ای برای متقاضیان ندارند. اتباع خارجی که در کانادا حضور دارند و اجازه نامه ی اقامت موقت آنها، رو به اتمام است، می توانند درخواست تمدید کرده تا اقامت موقت خود را در کانادا حفظ کنند. مطابق دستورالعمل های فعلی، متقاضیان با پرداخت هزینه های مزبور می توانند بصورت آنلاین اقدام کنند.
 
اتباع خارجی که در حال حاضر درخواست تمدید داده اند نیز، مشمول دستورالعمل های وضعیت موجود خواهند شد و ممکن است مجبور باشند تا مشخص شدن نتیجه در کانادا بمانند. بنابراین، نیازی به درخواست بررسی سریع نیست.
 
تمدید: اتباع خارجی که وضعیت اقامت موقت آنها به پایان رسیده است، باید با پرداخت هزینه های مربوط، درخواست تمدید اقامت کنند.
 
اگر متقاضی واجد شرایط تمدید وضعیت باشد، آفیسر با ارزیابی پرونده و مدارک(نتایج پزشکی ، موفقیت های کسب شده و غیره) اقدام به تصمیم گیری خواهد کرد.
 
در صورت ارائه الزامات مورد نیاز، آفیسر سوابق بازدید متقاضی را بررسی می کند و شرایط برای احیای وضعیت اعلام و ارسال می شود.
 
اگر متقاضی واجد شرایط تمدید وضعیت خود نباشد، نماینده ی وزیر در مورد شرایط این پرونده تصمیم گیری خواهد کرد که از طریق گزینه های زیر اقدام می شود:

ارجاع پرونده به جلسه دادرسی پذیرش
دستور صدور عزیمت
صدور مجوز ماندن برای اتباع خارجی

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

۱۴ اسفند ۱۳۹۸


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.