13

آگوست
2020

کرونا با بازار کار کانادا چه کرد؟

Posted By : کاناداهوم/ 87

کرونا با بازار کار کانادا چه کرد؟

۲۰ مرداد ۱۳۹۹

اخبار, اخبار مهاجرت در

جدیدترین داده هایی که در مورد دستمزد و حقوق و ساعات کار در کانادا از ماه می به این طرف منتشر شده است از تاثیر محدودیت های کرونایی بر بازار کار و اشتغال کانادا حکایت دارد. طبق جدیدترین نظرسنجی Statistics Canada در ماه می میانگین دستمزد و حقوق هفتگی در کانادا افزایش داشته است. این نظرسنجی به صورت ماهانه اطلاعات در مورد استخدام و حقوق بگیری، درآمدها و ساعات کاری کانادا را منتشر می کند. گرچه تاریخچه این نظرسنجی به قبل از کرونا بر می گردد اما در حال حاضر همراه با نظرسنجی Labour Force تاثیر کرونا بر اشتغال در کانادا را نشان می دهد.
گرچه مجموع شاغلان حقوق بگیر 1.8 درصد کاهش داشت اما میانگین درآمد هفتگی در ماه می با 2 درصد افزایش به 1,139 رسیده است. گفتنی است میانگین درآمد ماهانه با تقسیم مجموع درآمدهای هفتگی بر تعداد شاغلان محاسبه می شود. از سوی دیگر در ماه می در مقایسه با ماه آوریل ساعات کاری 2 درصد کاهش داشته است. بین فوریه و می مجموع ساعات کاری 16.9 درصد کاهش داشته است. در عین حال میانگین ساعات هفتگی اندکی افزایش داشته و میانگین ساعات در هفته به بالای 34 ساعت رسیده است.
صنعت ساختمان کبک جان دوباره گرفت
پس از اینکه استان کبک زودتر از بقیه استان های کانادا در محدودیت ها نرمی از خود نشان داد اشتغال در صنعت ساختمان این استان در ماه می 3.5 درصد رشد پیدا کرد و به  28,400 نفر رسید. صنعت ساختمان سازی تنها بخشی بود که چنین رشدی پیدا کرد و رشد هم عمدتا ناشی از حضور تعداد بیشتری از پیمانکاران متخصص بود. در اواسط ماه آوریل در استان کبک مجوز از سر گیری ساخت و ساز ساختمان های مسکونی داده شد. اشتغال در صنعت ساختمان در سطح کانادا در مقایسه با ماه فوریه 20 درصد کاهش داشت. اما به لحاظ دستمزد، در مقایسه با ماه می 2019 میانگین دستمزد هفتگی در کانادا 2.6 درصد رشد داشته و به  1,315 رسید.
نرخ بیکاری در خرده فروشی ها کاهش یافت
بخش خزده فروشی و مغازه داری کانادا در ماه می 18.7 درصد افزایش داشت و در عین حال نسبت به ماه فوریه حکایت از کاهش 20 درصد دارد. نرخ بیکاری ماه به ماه در این بخش کند شد. در ماه آوریل، 279,00 نفر در بخش خرده فروشی شغل خود را از دست دادند و این رقم در ماه می به 41,800 رسید. مجموع ساعات کاری در بخش خرده فروشی در ماه می نسبت به ماه قبل افزایش 2.6 درصدی داشت. نرخ اشتغال در برخی از خرده فروشی ها در ماه می افزایش داشت. در ماه می سال جاری فروشندگان خودروها و قطعات متعلقه، فروشندگان مصالح ساختمانی و تجهیزات باغبانی 4 درصد افزایش اشتغال داشته اند. میانگین درآمد هفتگی بخش خرده فروشی در ماه می 676 دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حاکی از 10.5 درصدی است. 
کدام بخش بیشترین ضرر را داشت؟
بخش هتلداری و ارائه خدمات غذایی در ماه می بیشترین ضرر و زیان را متحمل شد. 116,500  نفر در این دو بخش کار خود را از دست داده اند. این دو بخش بیشترین کاهش را در نرخ اشتغال داشته است. بخش هتلداری و خدمات غذایی از ماه فوریه در سراشیبی قرار گرفته و از آن ماه 770,400 شغل از دست رفته اند. در ماه می میانگین درآمد هفتگی در مکان هایی که غذا و نوشیدنی سرو می کنند 447 دلار بوده است (که کمترین درآمد در تمام زیرمجموعه های شغلی است) اما در مقایسه با ماه می سال 2019 حاکی از افزایش 16.5 درصدی است. 
کاهش اشتغال در معدن، حفاری و استخراج نفت و گاز 5.6 درصد بوده است. استخدام به صورت حقوق بگیری در بخش های معدن، حفاری و استخراج نفت و گاز از ماه فوریه 27.5 درصد کاهش داشته است. میانگین درآمد هفتگی در این صنایع در مقایسه با ماه می 2019 با کاهش 1.8 درصدی به  1,832 رسیده است. تولید در تمام بخش ها و صنایع با کاهش روبرو بوده است و 250,000 نفر در بخش تولیدی کار خود را از دست داده اند.
در ماه می نرخ اشتغال در بخش تولید کالاها 16.7 درصد کمتر از ماه فوریه گزارش شده است با اینکه تعداد شغل ها 0.3 درصد افزایش داشته است. اما در بخش هنر و سرگرمی همچنان شاهد از دست رفتن شغل ها هستیم: مشاغل فعال در زمینه های شهربازی، ورزش های نمایشی و صنایع مربوطه با نرخ بیکاری زیادی مواجه شده اند.
اما نظرسنجی Labour Force که اوایل ماه جولای منتشر شده است به ما می گوید بازگشت نرخ اشتغال در کانادا نسبت به رکودهای قبلی با قدرت بیشتری انجام می گیرد. در واقع محدودیت های کرونایی و قرنطینه ها باعث شد که نرخ اشتغال تنها ظرف دو ماه 15.7 درصد کاهش پیدا کند. از سوی دیگر در دوره بحران اقتصادی سال 2008-2009 این نرخ طی 9 ماه تنها 2.5 درصد بوده است. برداشته شدن محدودیت ها در ماه می و ژوئن باعث شد نرخ اشتغال 9.2 درصد نرخ ماه فوریه را کسب کند. در دوره های رکود اقتصادی قبلی، بازگشت نرخ اشتغال به حالت رونق بین دو تا پنج سال طول می کشیده است. نظرسنجی  Labour Force  حاکی از این است که در ماه ژوئن بازار کار کانادا در تمام استان ها و مناطق کانادا و تمام بخش ها مساعد بوده است.    

5
/
5
(
2

votes
)

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

مطالب مرتبط:
کارگران هندی با مهارت بالا کانادا را به آمریکا ترجیح می دهند
مشارکت ۸۳ درصدی زنان ۲۵ تا ۵۴ ساله در بازار کار کانادا
افزایش نرخ اشتغال انتاریو به مدد مشاغل تمام وقت
اشتغال زایی مهاجران در کانادا؛ پدیده ای فراتر از حد انتظار
آگاهی های شغلی کانادا در سه ماهه نخست 2019 به 435 هزار عدد رسید
کانادا با بحران کمبود نیروی کار روبروست!
برگ برنده مهاجران در بازار کار کانادا
افزایش اشتغال در کانادا در ماه دسامبر
کبک کانادا و فوریه ای با پایین ترین نرخ بیکاری
ماه ژوئن یک میلیون شغل در کانادا ایجاد شد!

۲۰ مرداد ۱۳۹۹


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.