23

جولای
2020

مهاجرت کاری به کانادا؛ نگاهی به برنامه اسکید ورکر فدرال

Posted By : کاناداهوم/ 73

مهاجرت کاری به کانادا؛ نگاهی به برنامه اسکید ورکر فدرال

۳۱ تیر ۱۳۹۹

اخبار, اخبار مهاجرت در

همانطور که قبلا در وبسایت کاناداهوم به اطلاع همراهان گرامی رسید، پس از وقفه ای چهار ماهه، کانادا طی پذیرش اکسپرس انتری بار دیگر برای متقاضیان Federal Skilled Worker Program دعوتنامه صادر کرد و بدین ترتیب بسیاری علاقه مندان مهاجرت کاری به کانادا به هیجان آمده و روزنه ی امیدی در این بحران کنونی مشاهده کردند.طی ماه های اخیر و تحت تاثیر همه گیری کرونا دولت فدرال کانادا سیاست های سخت گیرانه ای را در چندین حوزه عملیاتی خود منجمله مهاجرت اتخاذ کرده است.  یکی از پیامدهای این وضعیت این بوده که دولت فدرال کارهای خود را با سرعت کمتری انجام می دهد و در برخی موارد حتی رسیدگی به درخواست های مهاجرت از طریق چندین برنامه مهاجرتی متوقف شده است.
مثلا از ماه مارس تا اوایل ماه جولای این تنها متقاضیان دسته مهاجرتی تجربه کانادایی و برنامه مهاجرت استانی بوده اند که از طریق سیستم اکسپرس انتری برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوت شده اند. حالا اما با برداشته شدن محدودیت ها در سراسر کانادا دولت فدرال بار دیگر در موقعیتی قرار گرفته تا از متقاضیان تمام برنامه های مهاجرتی منجمله Federal Skilled Worker Program (FSWP) دعوت نماید. گفتنی است مسیر مهاجرتی موسوم به Federal Skilled Worker Program (FSWP) یکی از چهار برنامه ای است که که توسط اکسپرس انتری مدیریت می شوند و برنامه ای است که تقریبا نیمی از کل دعوتنامه هایی که سالانه از طریق اکسپرس انتری صادر می شوند را در بر می گیرد. در واقع طبق گزارش سالانه اکسپس انتری در سال 2019، متقاضیان  Federal Skilled Worker Program (FSWP) بیشترین تعداد را در میان دریافت کنندگان اقامت دائم (متقاضیان اصلی و همسران و فرزندانشان) داشته اند.
اهمیت FSWP در سیاست مهاجرتی کانادا
سیستم مهاجرتی کانادا در اواخر قرن نوزدهم میلادی فعالیت خود را آغاز کرد؛ در آن هنگام عمدتا اروپایی ها و آمریکایی های سفیدپوست می توانستند از طریق این سیستم به کانادا مهاجرت کنند. این نوع تبعیض نشان دهنده روحیه سکنه و دولت سفید پوست کانادا در آن دوران است. با اینکه سال 1967 یعنی زمانی که سیستم مهاجرتی کانادا به سیستم مبتنی بر امتیاز بدل شد و سیستم تبعیض آمیز قبلی منسوخ شد اما سال 1962 به رهبری وزیر مهاجرت وقت کانادا خانم Ellen Fairclough بود که زمزه هایی برای تغییر سیستم مهاجرتی کانادا به گوش رسید. بین سال های 1867 تا 1962 مهاجرت به کانادا باعث محرومیت بسیاری از گروه های قومی و حتی از بین رفتن بومیان کانادا شد. اتباع کشورهای آسیایی اغلب هدف تبعیض و محرومیت از مهاجرت به کانادا قرار می گرفتند. مهاجرت چینی ها به کانادا بین 1923 تا 1947 ممنوع بود و قبل از آن چینی ها تنها قومی بودند که می بایست برای ورود به کانادا “مالیات سرانه” می پرداختند. در سال 1911 دستوری برای ممنوعیت ورود و مهاجرت سیاهان صادر شد؛ علت این ممنوعیت عدم تناسب سیاهان با اقلیم و ملزومات زندگی در کانادا اعلام شد. در دستور العمل ها نوشته شده بود که پزشکان به دلایل پزشکی مانع ورود سیاهان شوند.
با فرا رسیدن جنگ های جهانی اول و دوم وضع از این هم بدتر شد و اتباع کشورهای دشمن ممنوع الورود و ممنوع المهاجرت بودند. طی جنگ جهانی دوم پناهندگان سیاسی آلمانی اغلب نمی توانستند از پیچ و خم سیاست های مهاجرتی عبور کنند و بنابراین راهشان را کج کرده و باز می گشتند. پس از جنگ جهانی بود که زمزمه هایی مبنی بر تغییر در جامعه به گوش می رسید. اقتصاد داشت به شکوفایی می رسید و کانادا برای کمک به این رشد اقتصادی به نیروی کار به ویژه از کشورهای اروپایی نیاز داشت.
فشارهای داخلی و خارجی کار خود را کرد؛ مهاجران و فرزندانشان خواستار پایان تبعیض نژادی بر علیه خود بودند. کانادا که خود تحت قیمومیت بریتانیای کبیر قرار داشت کم کم انتقادات تند و تیز خود را از آپارتاید در آفریقای جنوبی مطرح می کرد و در عین حال در سیاست های مهاجرتی “کانادای سفید پوست” را مد نظر داشت. خانم  Ellen Fairclough اولین زن در تاریخ کاناداست که در سال 1957 پس از هفت سال حضور در مجلس عوام به عضویت کابینه منصوب شده است. او اولین وزیر مهاجرت در دولت نخست وزیر John Diefenbaker است. آقای Vineberg نوشته است که وی در زمان حضور در پارلمان مدافع از بین رفتن تبعیض بوده است.
اما تغییراتی که در سال 1962 ایجاد شد مهاجران را بر پایه امتیاز و شایستگی راه می داد. آنگونه که Ellen Fairclough گفته است “هر کسی می تواند برای مهاجرت به کانادا اقدام کند فارغ از اینکه به کدام ملیت، نژاد و کشور تعلق دارد.” سال 1962 بذر مبارزه با تبعیض در پذیرش مهاجر کاشته شد. اما این اقدام منتقدان خود را هم داشت؛ آنها می گفتند مبنایی برای سنجش شایستگی وجود ندارد. سپس در سال 1967 بود که این سیستم گسترش یافته و بر اساس امتیاز سعی دارد تا جای ممکن تبعیض را بر طرف کند. لیبرال ها در سال 1963 دولت Diefenbaker را شکست دادند. اما دولت لیبرال جدید مایل به ادامه اصلاحات در سیستم بود تا آن را با نیازهای بازار کار کانادا بیشتر مطابق کند.
از اوایل دهه 90 میلادی نیروی کار ماهر بیشترین حجم مهاجران کانادا را تشکیل می دادند. کانادا اکنون سالانه بیش از 60 درصد مهاجران خود را از طریق مهاجرت کاری می پذیرد. چرا؟ برای اینکه کانادا با مشکل پیری جمعیت و کاهش نرخ زاد و ولد روبروست و باید کمبود نیروی کار خود را جبران کند. در حال حاضر FSWP یکی از موثرترین مسیرها و شفاف ترین رویکردها در گزینش مهاجرانی است که در کانادا به لحاظ اقتصادی موفق خواهند بود.
نحوه درخواست مهاجرت از طریق Federal Skilled Worker Program
اگر قصد دارید از طریق مسیر مهاجرتی Federal Skilled Worker Program به کانادا مهاجرت کنید باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

در شغلی که کد مهارتی آن در دسته بندی ملی مشاغل یا NOC عبارت است از 0، A و B حد اقل یک سال سابقه کار داشته باشید؛
سطح زبان انگلیسی یا فرانسه شما در مهارت های چهارگانه زبانی برابر با CLB 7 باشد؛
مدرک تحصیلی تان معادل یابی شده باشد و گزارش Educational Credential Assessment (ECA) دریافت کرده باشید.

متقاضیان بر اساس شبکه امتیازدهی منحصر به فردی و بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار، پیشنهاد کار، مهارت های زبانی و داشتن ارتباطات رتبه بندی می شوند. برای متقاضیانی که بالاترین امتیاز را در صف انتظار اکسپرس انتری دارند دعوتنامه صادر می شود تا تقاضای خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه کنند.

5
/
5
(
1

vote
)

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

مطالب مرتبط:
مزیت کانادا در زمینه مهاجرت کاری-تحصیلی
سیاست های مهاجرتی امریکا استعدادها را به کانادا سوق می دهد
نگاهی به مسیرهای جدید اقامت دائم مددکاران و پرستاران خانگی
افزایش 25 درصدی مهاجرت به نیوفانلند و لابرادور نسبت به سال 2017
اکثر کانادایی ها همچنان دید مثبتی به مهاجرت دارند
بازگشایی دسته ی اکسپرس انتری نوا اسکوشیا برای متقاضیان
اکسپرس انتری به رکورد سال 2017 نزدیک شد
منیتوبا دو مسیر مهاجرتی جدید برای فارغ التحصیلان معرفی کرد
کانادا تا سال 2021 همچنان به پذیرش مهاجران بیشتری ادامه خواهد داد
سختگیری کانادا در مورد قوانین رانندگی هنگام مستی

۳۱ تیر ۱۳۹۹


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.