21

مارس
2019

ثبت نوروز در تقویم شهر ونکوور

ارسال شده توسط :کاناداهوم/ 255

شورای شهر ونکوور کانادا، نوروز را در تقویم رسمی این شهر ثبت کرد.

نوروز جشن اعتدال بهاری و روز آغاز سال نو برای میلیون‌ ها نفر از مردم جهان به ویژه ایرانیان است که در بسیاری از کشورهای دنیا از اروپای شرقی گرفته تا مرکز و جنوب آسیا و حتی آفریقا جشن گرفته می‌شود. نوروز، نخستین روز سال خورشیدی؛ در تقویم ونکوور کانادا قرار گرفت تا میراث معنوی ایرانیان و مهاجرانی که اولین روز بهار را جشن می گیرند، به رسمیت شناخته شود. در مصوبه شورای شهر ونکوور به این نکته اشاره شده که صدها میلیون نفر از ۱۵ کشور جهان نوروز را جشن می‌گیرند و این روز در بیش از ۱۰ کشور جهان به عنوان تعطیل رسمی اعلام شده است.

شایان ذکر است در سال ۲۰۰۹ پارلمان کانادا لایحه‌ ای را به‌ تصویب رساند که به‌ موجب آن نوروز به طور رسمی به تقویم ملی کانادا افزوده شد. استان بریتیش کلمبیا هم امسال روز ۲۰ مارس را به‌عنوان “روز نوروز “در این استان اعلام کرد.

از آنجایی که کانادا کشوری چند فرهنگی می باشد، بنابراین طبیعی است که به فرهنگ و سنت‌ های مهاجران از نقاط گوناگون دنیا احترام بگذارد و برخی از آنها را نیز به رسمیت بشناسد. این امر موجب می شود تا مهاجران در کانادا احساس خوبی نسبت به خانه دوم خود داشته باشند.

بر اساس این مصوبه در روز ۲۰ مارس، شهر ونکوور در اختیار جامعه ایرانیان مقیم کانادا قرار می‌گیرد تا مراسم جشن خود را برگزار کنند که شهردار و اعضای شورای شهر هم در برگزاری هر چه بهتر این جشن، مشارکت خواهند کرد.

خاستگاه نوروز به ایران باستان برمی گردد و هنوز هم نزد ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار است و  مطابق رسم هر ساله مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. فرا رسیدن نوروز همزمان با آغاز فصل بهار و شکوفایی طبیعت است. نوروز در ایران و افغانستان به عنوان آغاز سال نو محسوب می‌شود و مردم در بسیاری دیگر از کشورهای آسیایی مانند روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، گرجستان، ترکمنستان، عراق، سوریه و ترکیه و همچنین کشورهای شرق آسیا همچون هند، چین و پاکستان آن را جشن می‌گیرند.

 

 

 


گروه کاناداهوم با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کانادا بوده و از متقاضیان دعوت می کنیم برای شروع پروسه، به صفحه تماس با ما رفته تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.